Ako usporiť pri chode domácnosti a únikoch tepla

Domovská stránka » Ako usporiť pri chode domácnosti a únikoch tepla
Ako usporiť pri chode domácnosti a únikoch tepla2023-04-04T23:52:41+02:00

Ako usporiť pri chode domácnosti

S hodnotou 30% sa viažu hlavne s minimálne požiadavky na energetickú úsporu vašej nehnuteľnosti, v spojitosti s poskytnutím dotačnej podpory z projektu plánu obnovy rodinných domov – Obnov dom. Vedeli ste však o tom, že približne 30% nákladov na chod domácnosti viete usporiť napríklad správnym výberom spotrebičov alebo ich vhodným používaním. Často sa jedná o drobnosti, ktoré možno ani nevnímate, ale postupne a nenápadne sa môžu akumulovať a viesť k vyšším nákladom na spotrebu energií. Preto je dôležité hľadať úsporné riešenia tam, kde je to možné. Stačí urobiť niekoľko drobných zmien v domácnosti a môžete sa prekvapiť, ako sa znižujú náklady na energie.

Dotácie

Ešte predtým sa však pozrime spolu na riešenie, ktoré tiež prináša finančnú úsporu, a to dotácie. V súčasnosti na Slovensku fungujú celkom prístupné dotačné schémy a postupy. Aktuálne informácie o nich a ich stručné zhrnutie s užitočnými odkazmi nájdete nižšie. Jednou cestou ako ušetriť na chod domácnosti je určite aj tento, a teda, že peniaze na jeho obnovu po technickej stránke nepôjdu výhradne priamo z vašej peňaženky.

Maximálna výška samotnej dotácie

14 000 € na rekonštrukciu domu viete získať, ak dosiahnete úsporu energie min. 30% oproti stavu pred obnovou domu a 19 000 €, ak dosiahnete úsporu energie min. 60%.

Percentuálna výška preplácaných výdavkov

maximálne 75 % celkových oprávnených výdavkov až do sumy maximálnej výšky dotácie programu obnov dom.

Kto a kedy určuje dosiahnutú úsporu?

Projektant alebo energetický certifikátor, či iný subjekt evidovaný v registri oprávnených osôb. Hodnotenie stačí doložiť do 3 mesiacov od podpísania zmluvy o získaní dotácie.

Najväčšie zdroje únikov tepla

Zníženie nákladov na energie je dôležitou témou, ktorá sa týka každého z nás. Ak ste sa už niekedy pýtali, prečo sú vaše účty za energie také vysoké, jedným z dôvodov môže byť únik tepla z vášho domova. Väčšina domácností má problém s tým, že teplý vzduch uniká hlavne cez konštrukčné prvky, akými sú okná, dvere či samotné steny.

35%

Obvodové steny 

Táto rekonštrukcia je často spätá s fasádnym zlepšením izolačných vlastností budovy, čo pomáha výrazne znížiť náklady na vykurovanie.

30%

Okná a dvere

Vývoj technológií spôsobil, že výmena okien a exteriérových dverí tvorí nosnú časť enrgetickej úspory pri rekonštrukcii nehnuteľnosti.

30%

Strecha a podkrovie

Rekonštrukcia strechy zvýši komfort bývania, spôsobí zníženie nákladov na energie a zamedzí vzniku ohrozenia iných prvkov stavby.

15%

Podlahy a pivnica

Správna skladba podlahy dokáže vytvoriť až 15 % rozdiel v nákladoch na vykurovanie, a to najmä ak  plánujete podlahové vykurovanie.

10%

Spôsob vetrania

Vetranie oknami má svoje pravidlá na to, aby splnilo svoju úlohu a nestratilo svoj efekt, nemusí to však byť jediným riešením.

Najväčšie náklady na chod bývania v RD

V spoločnosti panujú na túto tému rôzne názory a mnohé z nich sú skutočne len mýtmi, ktorých existencia vo výsledku znižuje efektívnosť opatrení vykonaných pri rekonštrukcii. Rozdelili sme jednotlivé energetické celky do dvoch kategórií „požieračov energie“, kde bližšie predstavujeme akú zaťaž na celkovú spotrebu môžu jednotlivé celky predstavovať .

VEĽKÍ POŽIERAČI ENERGIE

Kúrenie

Množstvo energie, ktoré sa minie na kúrenie staršieho rodinného domu, závisí od niekoľkých faktorov, ako je stav izolácie, veľkosť a tvar domu, typ kúrenia a klimatické podmienky. Podľa odhadov môže starší rodinný dom s nevyhovujúcou izoláciou a zastaraným kúrením spotrebovať až 75 % z celkových nákladov na vykurovanie, čo je o 30 – 50 % viac energie ako moderné nehnuteľnosti. Zlepšenie izolácie stien, okien, strechy spolu s modernizáciou vykurovacieho systému výrazne zníži náklady spojené s tepelným komfortom.

75%

Spotrebiče

Podiel energie spotrebovanej spotrebičmi v rodinnom dome môže byť rôzny, hlavnou premennou však ostáva počet ľudí v domácnosti a najmä ich životný štýl. V závislosti od toho, môže celková spotreba spotreba energie na spotrebiče variovať medzi 10 – 22 %. Preto sú to hlavne naše návyky, ktorými môžeme spotrebu ovplyniť. Sú však spotrebiče, ako chladnička, kde by mali rozhodovať najmä technické parametre, kedže tie tvoria často dominatnú časť spotreby.

22%

Ohrev vody

Energia potrebná na ohrev vody v staršom rodinnom dome, závisí od typu ohrevu vody, počtu ľudí v domácnosti a samozrejme aj od ich osobnej spotreby teplej vody. Ak máte starší elektrický ohrievač (bojler), môže byť veľmi neefektívny a spôsobovať značné náklady na energie. Výmena starého ohrievača vody za moderný, energeticky úsporný model spolu s inštaláciou šetrnejších, nízkoprietokových sprchových hlavíc a kohútikov znižuje náklady na ohrev vody v priemere o 25 – 40 %, čo v prepočte predstavuje asi 4,5 % úsporu z celkových finačných nákladov na chod domácnosti.

10%

Chladenie vzduchu

Chladenie vzduchu začína byť skloňovanou otázkou už aj v našich klimatických podmienkach. Najmä v teplých nížinách je počas leta ochladenie domácnosti problémom. Okrem klasickej metódy vetraním, sú dnes bežné aj chladiace systémy. Najbežnejším riešením je dnes stále klasická klimatizácia, svoje miesto si však nachádzajú aj energeticky priaznivejšie riešenia, akým je napríkald stropné chladenie, ktoré minie na vychladenie veľkého rodinného domu toľko energie ako chod jednej priemernej klimatizačnej jednotky.

9%

MENŠÍ POŽIERAČI ENERGIE – SPOTREBIČE

Varenie a pečenie

Podiel elektrickej energie spotrebovanej na varenie závisí od spôsobu prípravy jedla a typu používaného spotrebiča. Elektrické sporáky a rúry môžu spotrebovať približne 10-15% z celkovej spotreby energie v domácnosti. Avšak, v prípade intenzívneho používania týchto spotrebičov môže tento podiel stúpnuť. Výmena starých a neefektívnych spotrebičov za novšie, energeticky úspornejšie modely, ako sú napríklad indukčné varné dosky alebo spotrebiče s energetickým certifikátom A++ ovplyvní s výslednú spotrebu.

15%

Umývanie

Rovnako ako bez chladničky, ani bez umývania riadu sa nezoabídete. Avšak výhodnosť používania umývačky riadu v porovnaní s ručným umývaním v 4 člennej domácnosti môže byť v priemere asi o 25% vyššia z hľadiska spotreby vody a energie. Toto číslo sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho modelu umývačky, typu a množstvu používaného riadu a návykov členov domácnosti. Efektívnejšie využívanie vody a energie šetrí peniaze a zároveň minimalizovaje negatívny vplyv na životné prostredie.

13%

Osvetlenie

Existuje niekoľko spôsobov, ako usporiť na osvetlení pri chode domácnosti. Jedným z najjednoduchších spôsobov je využívanie energeticky úsporných LED žiaroviek s nízkou spotrebou energie. Tiež je dôležité vypínať svetlá v miestnostiach, kde sa práve nenachádzate, a napríklad inštalovať jednoduché smart riešenia v podobe pohybových senzorov, ktoré automaticky vypínajú svetlá v miestnostiach po nejakom čase nečinnosti.

11%

Pranie

Pranie oblečenia predstavuje približne 9 – 14 % celkovej spotreby energie a vody v domácnosti. Aby ste ušetrili na praní oblečenia, najdôležitejšie je používať energeticky úsporné práčky, tiež je dobré prať oblečenie na nižších teplotách, pretože to pomôže znížiť spotrebu energie a zároveň predĺži životnosť odevov. Okrem toho, môžete zvážiť aj plnenie práčky na maximálnu kapacitu, čím zmenšíte počet potrebných pracích cyklov, alebo sušenie oblečenia na vzduchu, namiesto používania sušičky.

10%

Správanie sa v domácnosti

Množstvo spotrebovanej energie a teda aj potenciálnej úspore nezávisí len od vybavenia samotnej domácnosti, ale najmä od vašich návykov a prístupu k spotrebe. Stačí urobiť niekoľko drobných zmien v domácnosti a môžete sa prekvapiť, ako sa znižujú náklady na energie. Na druhu stranu treba hľadať také zmeny návykov a úsporných riešení, ktoré priveľmi neznižujú váš štandard bývania a komfort na ktorý ste zvyknutí.  Treba hľadať úsporné riešenia tam, kde je to možné a tam, kde vieme vyťažiť z minima maximum.

Neprekrývajme radiátory

Ak v našom dome máme radiátory určite ich nevyužívajme ako rýchlu a efektívnu sušičku opraného oblečenia. Už tie nejzákladnější fyzikálne zákony hovoria, že keď na teleso, ktoré uvoľňuje teploViac

Temperujme dom

Udržiavanie stálej teploty domu má napriek všeobecným očakávaniam len pomerne malý pozitívny vplyv na úsporu energie. Oveľa vyšší peňažný vplyv má temperovanie rodinného domu na menšie opotrebovanie modernýchViac

Neprekurujme dom

Platí jednoduchá logika. Čím vyššiu teplotu chcem dosiahnuť v dome, tým viac energie a tým pádom aj € míňam. Vedeckým faktom je, že ľudskému telu sa viac pozdáva teplota okolo 20°C ako prekúrený dom na 25°C.Viac

Ovzdušňujme radiátory

Ak neodvzdušníte radiátor, budú sa musieť  otvárať termostatické hlavice v miestnosti stále viac a viac, aby sa dosiahla požadovaná teplotu, čo prirodzene znamená vyššiu spotrebu energie, ako je potrebné.Viac

Správne vetrajme

V chladnejších dňoch by ste mali vetrať intenzívnejšie a častejšie. Všeobecne sa odporúča vetrať tzv. s naplno otvorenými oknami ráno a večer, a to tak dlho, aby predmety v dome neochladli. Na severe Slovenska v januárovýchViac

Nastavujme režimy okien

Prenastavenie okien na letný či zimný režim zlepšuje ich izoláciu a predlžuje sa aj ich životnosť. Dôležité je hlavne ich kovanie, ktoré sa stará o pevnosť a celkovú životnosť okien. Zmenou nastaveniaViac

Používajme správne žalúzie

Správne používanie žaluzií sa viaže na slnečný svit a na to naviazanú potrebu zamedzenia ohrievania interiéru. naopak v zime na pasívny teplotný zisk zo slnka. Pozor, nemenej dôležitýViac

Záves alebo žalúzie?

Pri všetkej úcte k závesom, nepoužívajte ich ako prvok na zamedzenie prívodu tepla zo slnečných lúčov. Jednoducho v tomto vám určite nepomôžu, ale ako dizajnový prvok už áno. Pozor však na závesy v zimnom období,Viac

Používajte naparovacie hrnce

Tlakové hrnce fungujú tak, že nechávajú paru vytvárať v uzavretom prostredí. Pokrievky sa uzamknú a utesnia všetku paru vo vnútri hrnca. Keď zachytená para zvyšuje tlak, teplota varenia sa zvyšuje spolu s úrovňou vlhkosti . TátoViac

Ako priviesť vodu k varu?

Na varenie vody určite používajte rychlovarnú kanvicu namiesto ohrievania vody napríklad na elektrickej varnej doske. Nielenže to bude energeticky šetrnejšie, ale vo všeobecnosti to zaberie aj menej času. Mimochodom na viaceréViac

Používajme pokrievku

Použitie pokrievky na hrnce alebo panvicu pri varení výrazne urýchľuje čas varenia a tým aj šetrí energiu. Je to preto, že pokrievka udržuje teplo v panvici tam, kde je to potrebné, namiesto toho, aby uniklo do vzduchu. Tým sa znížiViac

Veľkosť výhrevnej plochy k hrncu

Pri moderných indukčných varných doskách veľkosť varnej plochy závisí od veľkosti dna hrnca, pričom okolitá plocha zostáva studená čo minimalizuje energetické potreby pri varení. Tento typ varných dosiek však nie jeViac

Využívajme umývačku

Cena umývačky riadu závisí od výrobcu a funkcií. Tiež treba počítať s pravidelnými nákladmi ako  kapsúl, soli do umývačky riadu, leštidla a pod. Napriek tomu faktom je, že umývanie riadu umývačkou oproti umýváním riadu v drezeViac

Lepšia je sprcha ako vaňa

Vo všeobecnosti sa pri sprchovaní spotrebuje menej vody ako pri plnej či polo úplnej vani . Štandardná sprchová hlavica tečie rýchlosťou 10 litrov vody za minútu. Ekologické režimy šetria vodou ešte viac. To znamená, že desaťminútováViac

Používajme úsporné hlavice

Vo všeobecnosti sa pri sprchovaní spotrebuje menej vody ako pri plnej či polo úplnej vani . Štandardná sprchová hlavica tečie rýchlosťou 10 litrov vody za minútu. Ekologické režimy šetria vodou ešte viac. To znamená,Viac

Kontrolujme úniky vody

Aj malé uniky vody dokážu poriadne prevetrať peňaženky. Ani nie tak kvôli zvýšenej spotrebe vody ako kvôli škodám, ktoré tieto úniky dokážu spôsobiť. Pomalé často až mikroskopické úniky vody v tzv. vnútri domu spôsobujúViac

Odvápňujme zariadenia

Tvrdá voda obsahujúca vápenaté usadeniny vedie k zvýšenej spotrebe elektriny a skráteniu životnosti spotrebičov, najmä rýchlovarnej kanvice. Pravidelné odvápnenie pomôže predchádzať týmto problémom aj v prípadeViac

Používajte umývačku až keď je plná

Bez ohľadu na to, aká efektívna je vaša práčka alebo umývačka, jej naplnením do polovice sa spotrebuje logicky dvakrát viac vody a v zásade aj 2x viac energie pri prepočte na kilogram opraného prádla. Umývačky riadu a pračky sa za poslednéViac

Správne používanie chladničky

Plnšia chladnička má menej vzduchu na udržanie chladu, a teda nižšiu energetickú spotrebu. Keď sú potraviny správne uložené, pomáhajú sa tiež navzájom chladiť. Ak nie ste schopní udržať chladničku naplnenú aspoň z 2/3 postačíViac

Používajme mikrovlnku

Na používanie mikrovlnky v domácnostiach existuje celý rad rozporuplných názorov. Faktom je, že ak mikrovlnná rúra je energeticky veľmi efektívny spôsob varenia. Spotrebuje o cca 60% menej energie ako bežná rúraViac

Úsporne led osvetlenia

Svetelné diódy (LED) sú typom polovodičového osvetlenia, ktoré premieňa elektrinu na svetlo. LED diódy spotrebujú až o 90 % menej energie a vydržia až 25-krát dlhšie ako tradičné žiarovky. Kedysi boli známe hlavne použitímViac

Vypínajme TV

Vypnutie televízora , keď ho nepoužívate, prispeje určite k zníženiu spotreby energie viac než čokoľvek iné v rámci používania TV. Tento fakt platí ešte stále bez ohľadu na to aký nový model TV máte. Prepnutie do pohotovostného režimu je úspornejšie ako ho nechaťViac

Zhasínajme

Napriek mýtom, ktoré ste už možno počuli, zapnutie a vypnutie svetiel nespotrebuje viac elektriny, ako keď necháte svetlá zapnuté . Aby sme boli exaktne presný, pri súčasných LED žiarovkách vypnutie žiarivky na viac ako 5 sekúnd ušetrí viac energie, než sa spotrebujeViac

Svetelný dizajn bývania

Pri plánovaní domu je dôležité venovať pozornosť jeho orientácii, aby bol využitý maximálny potenciál solárneho dizajnu. Jedným zo spôsobov, ako zvýšiť efektivitu dizajnu, je zvýšenie počtu okien na južnej stene. DoporučujeViac

Umiestnenie spotrebičov

Energiu môžete ušetriť tak, že medzi zadnou časťou chladničky a stenou, ku ktorej ste ju umiestnili, ponecháte dostatok miesta . Nechajte priestor aspoň 10 cm, aby ste zabezpečili dobrú cirkuláciu vzduchu. Dbajte na to, aby ste zadnúViac

Úsporné programy spotrebičov

Rôzne typy spotrebičov majú rôzne technológie a techniky na šetrenie energie, oboznámte sa s nimi čo vám určite pomôže robiť informovanejšie rozhodnutia pri nákupe nového spotrebiča, ktorý nahradí váš starý. Nezabudnite, žeViac

Inteligentné spotrebiče

Domáce spotrebiče ako sú práčky, umývačky riadu, chladničky, rychlovarné kanvice, sporáky a pod. sa v priebehu rokov stali energeticky účinnejšie, pričom najlepšie modely využívajú menej energie ako tie pred 10 rokmi.Viac

Správne režimy pri PC

Štandardná PC zostava spotrebuje v priemere 200 watthodín (Wh). Ide o súčet priemernej spotreby za hodinu samotného počítača (171 W), internetového modemu (10 W), tlačiarne (5 W) a reproduktorov (20 W). Za predpokladu,Viac

Rada na záver

Správne hospodárenie s energiou v domácnosti prináša významné benefity – nielen finančné úspory, ale aj zlepšenie životného prostredia obyvateľov domu a to bez potreby výrazných finančných investícii . Malé zmeny v každodennom správaní, ktoré sú často len malým kompromisom s vašim pohodlím sa prejavia výrazným znížením spotreby energie. Minimalizovať energetickú náročnosť domácnosti môžete už pri rekonštrukcii, a to správnou projekciou domu, vybavením domácnosti a nastavením počiatočných konfigurácii rôznych zariadení v dome. Výsledkom budú nielen úspory, ale aj pozitívny vplyv a spokojnosť seba so sebou, že mse niečo prínosné a užitočné spravili.

Go to Top