10 dôvodov prečo rekonštruovať dom

Domovská stránka » 10 dôvodov prečo rekonštruovať dom
10 dôvodov prečo rekonštruovať dom2023-02-23T15:49:47+01:00

Rekonštrukcia domu alebo bytu môže priniesť mnoho výhod, ktoré sa oplatí zvážiť aj napriek možným nevýhodám. Výhody renovácie často výrazne prevyšujú všetky nevýhody. Aby sme vám pomohli lepšie pochopiť výhody renovácie, zostavili sme výber 10 hlavných dôvodov, prečo by ste mali aspoň zvážiť realizáciu projektu renovácie vo vašom dome. Ak si nájdete čas a porovnáte tieto dôvody s prípadnými obavami, môžete sa informovane rozhodnúť, či sa do renovácie pustíte alebo nie.

1.

Celkové zvýšenie hodnoty

Jednou z najvýznamnejších výhod renovácie domu je potenciálne zvýšenie jeho celkovej hodnoty. Od najmenších rekonštrukcií, ako je vymaľovanie obytných priestorov, až po veľké, ako je prístavba nových izieb alebo renovácia strechy. Odborníci na nehnuteľnosti uvádzajú, že stavebno-technický stav domu, jeho energetická účinnosť a stavebno-technický stav samotného domu majú 20 % vplyv na trhovú hodnotu a predajnú cenu nehnuteľnosti. A nejde len o vzhľad, ale aj o stav vnútorných rozvodov a inštalácií, izoláciu suterénu a strechy.

2.

Vylepšená funkčnosť a pohodlie

Renovácia môže zlepšiť funkčnosť a pohodlie vášho domova. Prestavba kuchyne môže napríklad priniesť viac miesta na kuchynskej linke, lepšie úložné priestory a viac priestoru na pohyb, čo uľahčí a spríjemní prípravu jedla a varenie. Prestavba kúpeľne môže tiež poskytnúť viac úložného priestoru, lepšie osvetlenie a lepšie vetranie, čím sa priestor stane pohodlnejším na používanie. Rovnako aj pridanie ďalšej miestnosti alebo rozšírenie obytného priestoru môže vytvoriť viac priestoru pre vašu rodinu a zvýšiť celkovú úroveň pohodlia vo vašom dome.

3.

Zníženie cien energie

Renovácia vášho domu s ohľadom na energetickú účinnosť vám môže z dlhodobého hľadiska ušetriť peniaze na účtoch za energiu. Modernizácia izolácie, výmena starých okien a dverí a inštalácia energeticky účinných spotrebičov a osvetlenia vám pomôžu znížiť spotrebu energie. To môže znížiť vaše účty za energie a potenciálne zvýšiť hodnotu vášho domu tým, že sa stane atraktívnejším pre ekologicky zmýšľajúcich kupujúcich.

4.

Zvýšenie bezpečnosti a ochrany

Renovácia vášho domu môže tiež zvýšiť jeho bezpečnosť a ochranu. Bezpečnosť vášho domova môže zvýšiť napríklad výmena starých elektrických rozvodov, modernizácia vodovodného potrubia a inštalácia nového bezpečnostného systému. Okrem toho odstránením všetkých potenciálnych nebezpečenstiev, ako sú uvoľnené schody alebo odhalená elektroinštalácia, môžete predísť nehodám a zabezpečiť bezpečnosť vás a vašej rodiny.

5.

Dispozícia domu podľa vašich požiadaviek

Renovácia vám pomôže lepšie využiť dostupný priestor v dome. Viac úložného priestoru si môžete vytvoriť napríklad inštaláciou vstavaných skríň alebo políc. Funkčnosť miestností môžete zvýšiť aj ich novým usporiadaním, napríklad posunutím steny, aby ste vytvorili využiteľnejší obytný priestor, alebo vytvorením dvoch miestností z jednej veľkej.

6.

Modernizácia vzhľadu

Renovácia môže pomôcť zmodernizovať váš dom a zlepšiť jeho celkový vzhľad. Napríklad výmena zastaraných zariadení a povrchových úprav, ako sú tapety, koberce a svietidlá, môže vášmu domovu dodať moderný vzhľad. Okrem toho zmena farebnej schémy vášho domu mu môže dodať nový, svieži vzhľad a zatraktívniť ho.

7.

Zlepšenie kvality vzduchu v interiéri

Renovácia vášho domova môže zlepšiť kvalitu vzduchu v interiéri. Napríklad inštalácia novej podlahy, modernizácia systému HVAC a odstránenie plesní alebo iných alergénov môžu pomôcť vytvoriť zdravšie vnútorné prostredie. Zlepšená kvalita vzduchu môže znížiť pravdepodobnosť výskytu alergií a príznakov astmy a zvýšiť komfort bývania.

8.

Osobná spokojnosť a hrdosť na vlastníctvo

Renovácia vášho domu môže byť obohacujúcou skúsenosťou, ktorá vám prinesie pocit osobného uspokojenia a hrdosti na vlastníctvo. Zlepšením svojho domova môžete byť hrdí na to, že sa staráte o svoj majetok a robíte z neho lepšie miesto na život. Rekonštrukcia vám môže priniesť aj pocit úspechu a uspokojenia, keď vidíte konečný výsledok. Keď investujete čas a peniaze do svojho domova, môže vám to pomôcť cítiť sa viac prepojení so svojím životným priestorom, čo vytvára väčší pocit spolupatričnosti.

9.

Príprava na budúcnosť

Ak plánujete zostať vo svojom dome až do konca seniorského veku, je dôležité, aby ste svoj dom vybavili prvkami primeranými veku, vrátane výmeny vane za sprchu s ľahkým prístupom a madlami a inštalácie toaliet pre osoby s obmedzenou pohyblivosťou alebo na invalidnom vozíku.

10.

Vyhnite sa stresu pri kúpe nového domu

Hľadanie nového domova môže byť stresujúce a časovo náročné. Namiesto mesiacov strávených hľadaním ideálneho domu môže byť riešením celková rekonštrukcia staršieho domu. V porovnaní s novostavbou pri súčasných dotáciách v rámci projektu Obnovme si svoj dom vychádza rekonštrukcia čiastočne lacnejšie, keďže štát preplatí náklady na renoštrukciu až do výšky 19 000 €!

Go to Top