Rekonštrukcia bytu

Domovská stránka » Rekonštrukcia bytu

Táto sekcia webu vznikla v spolupráci s firmou

Rekonštrukcia bytu nie je taká náročná, ako si možno myslíte. Negatívna história a príbehy, zlé recenzie alebo nedostatok kvalitných dodávateľov určite robia svoje. Nemusí to tak však byť, ak sa na to riadne pripravíte a naplánujete si proces rekonštrukcie bytu krok za krokom.

Kompletná rekonštrukcia bytu má mnoho výhod vrátane zvýšenia komfortu bývania, zníženia spotreby energie a zníženia rizík spojených so starými rozvodmi, medzi ktoré patria staré vodovodné potrubia alebo elektrické rozvody. Rekonštrukcia navyše zvyšuje aj celkovú hodnotu bytu.

1.

Vytvorenie plánu rekonštrukcie

Ide o prvý a najdôležitejší krok pri kompletnej rekonštrukcii bytu. V tomto kroku je potrebné stanoviť celkový rozpočet, určiť ciele renovácie a vytvoriť podrobný plán činnosti. Mal by obsahovať časový harmonogram, zoznam všetkých materiálov a celkový rozpočet s rezervou. Odporúča sa pridať do rozpočtu 25 % rezervu na možné budúce komplikácie.

2.

Vypracovanie statického posudku

Statický posudek je papierový dokument, ktorý opisuje existujúci stav budovy, hodnotí stav a bezpečnosť konštrukcie alebo jej možné poruchy a chyby. Zabráni sa tak neodborným zásahom do konštrukcie budovy a predíde sa možným škodám na zdraví alebo majetku. Včasnou opravou môžete predísť poruche konštrukcie. To môže ušetriť značné finančné prostriedky.

3.

Ohlásenie plánovanej rekonštrukcie

Ak ide len o drobné úpravy, ktoré nijako nemenia dispozíciu bytu, stačí rekonštrukciu oznámiť príslušnému stavebnému úradu a informovať susedov v bytovej jednotke. Na druhej strane, ak plánujete rozsiahlu rekonštrukciu, pri ktorej budú dotknuté obvodové alebo nosné steny, je potrebné získať stavebné povolenie od stavebného úradu.

4.

Búracie práce

Ak váš plán renovácie zahŕňa štrukturálne zmeny alebo zmeny v usporiadaní bytu, môže byť potrebné búranie. Tento krok môže zahŕňať odstránenie stien, podláh alebo stropov, ako aj akýchkoľvek iných konštrukcií. Nezabudnite si zabezpečiť aj odvoz stavebného odpadu, pretože oň nebude núdza. Potom zbavte byt sutín po búracích prácach, aby sa mohla začať samotná renovácia.

5.

Elektroinštalácia a inštalatérske práce

Ak plánujete vykonať zmeny na elektrických, vodovodných alebo plynových systémoch vo vašom dome, tento krok bude potrebné vykonať pred inštaláciou stien alebo podláh späť na miesto. Ide určite o jednu z najnáročnejších prác a je vhodné mať už teraz objednaných dodávateľov v rôznych termínoch. V prípade posuvných dverí musíte dopredu myslieť aj na elektrické rozvody pre vypínače, svetlá a ďalšie zariadenia, z ktorých niektoré obsahujú špeciálne kovania pre elektrické rozvody.

6.

Radiátory alebo Podlahovka

Radiátory, ktoré už nevyzerajú esteticky, sa zvyčajne nahrádzajú novými, krajšími a dizajnovejšími. Ak sa však rozhodnete pre podlahové vykurovanie, je vhodné premyslieť si jeho realizáciu ešte pred inštaláciou budúcej podlahy.

7.

Výmena starých okien za nové

Musíte si tiež premyslieť, či si chcete vybrať plastové, hliníkové alebo drevené okná. Nové okná môžu znížiť tepelné straty o viac ako polovicu a ušetriť až 25 % nákladov na vykurovanie. Životnosť celkovej investície závisí najmä od materiálu: 35 až 50 rokov v prípade plastových okien, ale aj až 100 rokov v prípade hliníkových okien. Kvalitná tieniaca technika (napr. rolety) môže ušetriť až 34 % nákladov na vykurovanie a znížiť hluk z ulice až o 30 %.

8.

Nanášanie omietky

Ide o jednu z dlhších pracovných činností. Po nanesení a vyrovnaní omietky vodováhou sa omietka nechá vyschnúť a vytvrdnúť, čo môže trvať niekoľko hodín alebo aj dní v závislosti od hrúbky omietky a vlhkosti vzduchu. Po vytvrdnutí omietky sa na stene vytvorí hladký a odolný povrch, ktorý je pripravený na maľovanie alebo tapetovanie.

V prípade obľúbených omietok je potrebné zdôrazniť niekoľko ukazovateľov:

  1. Omietka: Priemerná spotreba je 9 kg/m2.
  2. Cement: Zmesi tohto typu sú najhustejšie, pretože sa skladajú z piesku. Spotreba týchto výrobkov už dosahuje 17 kg/m2.
  3. Textúrované a dekoratívne omietky: Spotrebúvajú sa hospodárne. V závislosti od zloženia dosahujú 1,5 – 3 kg/m2.
9.

Inštalácia obkladov a dlažieb

Inštalácia obkladov a dlažieb v kúpeľni/kuchyni zvyčajne zahŕňa vymeranie obkladanej plochy, prípravu povrchu odstránením starých dlaždíc alebo iných materiálov a následnú inštaláciu nových dlaždíc.

10.

Inštalácia zásuviek a svietidiel

V druhom procese sa dokončí zapojenie. Ide o inštaláciu zásuviek, svietidiel a snímačov. Je tiež dobré uvažovať o inteligentnej domácnosti, v ktorej môžete ovládať všetky elektrické spotrebiče pomocou mobilného telefónu.

11.

Vstupné dvere

Hrubé práce sú hotové a teraz je priestor na osadenie vchodových dverí. Inštalácia hlavných dverí zvyčajne zahŕňa zmeranie dverného otvoru, prípadné narezanie dverí na potrebnú veľkosť, pripevnenie závesov k dverám, pripevnenie kovania zámku alebo západky, umiestnenie dverí do otvoru a nastavenie závesov a západky alebo zámku tak, aby dvere správne sedeli a hladko sa otvárali a zatvárali.

12.

Inštalácia podláh

Po vyrovnaní podkladu a v prípade, že máte nainštalované podlahové vykurovanie, je čas na inštaláciu podlahy. Určite odporúčame premyslieť si rozloženie všetkých miestností a odporučiť vhodnú podlahu. Hoci je plávajúca podlaha príjemná na dotyk, nie je vhodná do vlhkých priestorov, ako je kúpeľňa. PVC je naopak vhodné do kuchyne, kde sa dá ľahko čistiť a v prípade potreby ľahko vymeniť/opraviť.

13.

Dvere a zárubne

Montáž zárubní je pomerne náročná na presnosť montáže. Ak nechcete zveriť prácu vyškoleným montážnym firmám, je dôležité, aby ste si vopred prečítali návod na použitie. Skúšanie metódou pokus-omyl sa tu príliš nevypláca. Súčasťou procesu montáže dverí je vodováha, presné spájanie jednotlivých dielov a trpezlivosť, aby montážna pena dostatočne vytvrdla. Rámy dverí sa montujú na konci stavebných prác, t. j. po dokončení všetkých povrchových úprav stien a podlahy.

Posuvné dvere

Dvere posuvné (jedno aj viackrídlové) sa zasúvajú takzvane do steny. Takéto riešenie sa používa hlavne v kombinácii sklenených krídiel, kedy je požiadavka priestory vzájomne oddeliť a zároveň zachovať prestup svetla medzi miestnosťami alebo z exteriéru do interiéru.

Dvere popri stene

Ideálne riešenie, ak chcete ušetriť miesto a zároveň mať pohľad dvere a bez akéhokoľvek zásahu do múru. Jeho zásadná konštrukcia vhodná pre akékoľvek prostredie.

Otočné dvere

Tento typ pozná každý jeden z nás. Ide o klasické otočné dvere, ktoré visia na pántoch. Pánty sú umiestnené na zárubni. Tento typ dverí sa otvára smerom do alebo z miestnosti, to znamená, že musíme mať dostatočný priestor, aby ich bolo možné otvoriť. Podľa potreby môžete voliť ľavostranné a pravostranné

14.

Maľovanie a dokončovacie práce

Posledným krokom v procese renovácie je maľovanie a dokončovacie práce v byte. To zahŕňa inštaláciu podlahových krytín, obkladov a ďalších dokončovacích prvkov, vďaka ktorým bude byt vyzerať ako nový.

Je dôležité si uvedomiť, že v závislosti od rozsahu renovácie a miestnych predpisov môžu byť potrebné povolenia a kontroly. Okrem toho sa odporúča najať profesionálneho dodávateľa, ktorý bude dohliadať na proces renovácie, aby sa zabezpečilo, že všetko bude vykonané správne a v súlade so stavebnými predpismi.

Odporúčané produkty k rekonštrukcii bytu

Kolekcia ECLISSE Syntesis®

Stavebné puzdrá pre bezfalcové dvere v jednej rovine so stenou. Nový koncept jednej linky na stene, štylizujúcej minimalistický interiér.

Kolekcia ECLISSE Classic

Vhodné pre všetky miestnosti v dome, ale aj pre šatníky, pretože optimalizuje využitie priestoru, všade tam, kde je málo miesta.

Kolekcia ECLISSE Shodō

Shodō spája klasiku a modernu. Shodō obsahuje zárubne pre posuvné dvere a rámy pre krídlové dvere, ktoré sa vyznačujú lícovaním so zárubňami.

Go to Top