Rekonštrukcia kúrenia

Domovská stránka » Rekonštrukcia kúrenia

Táto sekcia webu vznikla v spolupráci s firmou

1.

Ako zistíte, že by ste mali vymeniť vykurovanie?

Rovnako ako napr. strecha, vodovod či elektroinštalácia, aj vykurovacie systémy v budovách majú obmedzenú životnosť. Okrem jej prekročenia by ste však o výmene vykurovania mali uvažovať aj v týchto prípadoch:

Nad rekonštrukciou kúrenia sa oplatí uvažovat hlavne v týchto prípadoch:

1. Platíte veľa za teplo

Ak vidíte na vyúčtovaní za „teplo“ podozrivo vysokú sumu, porovnajte si výrobcom udávanú účinnosť vášho kotla s tým moderným. Moderné kotly a tepelné čerpadlá dokážu vykurovať o desiatky % úspornejšie. Peniaze vám ušetria vďaka moderným technológiám, inovatívnym funkciám ako napr. modulácia výkonu či ekvitermická regulácia, a vďaka kombinácii s nízkoteplotným podlahovým vykurovaním.

2. Je vám zima

Staré vykurovacie systémy môžu kúriť z roka na rok slabšie. Môže za to zanedbaná údržba, ale napr. aj zle navrhnutá vykurovacia sústava. Pokles intenzity vykurovania budete cítiť ešte výraznejšie v prípade radiátorov, ktoré, na rozdiel od podlahového vykurovania, vykurujú nerovnomerne.

3. Chystáte sa rekonštruovať dom

Budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka, napriek tomu by ste mali pri celkovej rekonštrukcii domu uvažovať aj o výmene vykurovacej sústavy. Prerábať vykurovanie niekoľko rokov po tom, ako ste vymaľovali steny, je (nielen ekonomický) nezmysel. Navyše, pri „podlahovke“ by ste museli znova rozoberať podlahu. Vďaka úspornosti moderných vykurovacích systémov sa vám investícia rýchlo vráti

2.

Vyberte si vykurovací zdroj a telesá

Ako prvú musíte vyriešiť dilemu, či chcete radiátory alebo moderné podlahové vykurovanie, ktoré je nízkoteplotné. V porovnaní s radiátormi vykuruje rovnomernejšie (a teda komfortnejšie), úspornejšie, ekologickejšie a zdravšie – bez prúdenia vzduchu. Napriek rôznym mýtom ho môžete nainštalovať takmer kamkoľvek a použiť aj na chladenie.

Podlahové vykurovanie môžete skombinovať aj s kotlom na tuhé palivo, no najlepšie si rozumie s kondenzačným kotlom a tepelným čerpadlom. V prvom prípade počítajte aj s nákladmi na plynovú prípojku, v druhom zase s nákladmi na posilnenie elektrickej prípojky (výmenu hlavného ističa). Prípojky riešte v dostatočnom predstihu, celý proces vrátane „papierovačiek“ môže zabrať niekoľko mesiacov.

Nezabudnite si vytypovať priestor na umiestnenie technológie. Či už to bude technická miestnosť, pivnica alebo iné miesto, počítajte s dostatkom priestoru pre kotol (tep. čerpadlo), akumulačnú nádrž, obehové čerpadlo, zmiešavacie ventily a ďalšie komponenty.

3.

Bez projektu ani na krok

Časy, kedy sa vykurovanie navrhovalo od oka, sú dávno preč a prerábať vykurovanie bez realizačného projektu nie je dobrý nápad. Skúsený projektant vám v rámci projektu vypočíta tepelné straty a podľa nich potom vhodný výkon vykurovacieho zdroja. Vďaka tomu budete mať istotu, že sa nebudete triasť od zimy ani počas mrazivých januárových nocí. Zároveň nevyhodíte peniaze za zbytočne predimenzovanú vykurovaciu sústavu.

Projektant vás tiež usmerní pri výbere vhodného riešenia vrátane komponentov a zostaví rozpočet. Budete teda hneď vedieť, koľko eur máte „vytiahnuť z prasiatka“.

Ide to aj bez stavebného povolenia či ohlášky

Pri samotnej rekonštrukcii vykurovania nemusíte žiadať o stavebné povolenie ani ohlásiť práce stavebnému úradu. Situácia však môže byť odlišná, ak budete zároveň vykonávať iné stavebné úpravy v dome alebo na plynovej či el. prípojke. Viac o legislatíve pri rekonštrukcii.

4.

Na realizáciu si vyberte odborníkov

A to nielen kvôli tomu, že inštalovať plynový či elektrický kotol alebo tepelné čerpadlo môže iba oprávnená osoba. Jednotlivé komponenty systému totiž musíte nechať nastaviť tak, aby spolu fungovali a vykurovanie dosiahlo čo najvyššiu účinnosť. Svojpomocne inštalovaný systém vám môže odborník odmietnuť nastaviť. Ušetriť môžete tak, že starú vykurovaciu sústavu rozoberiete vlastnými silami. Samozrejme, okrem už spomínaného kotla, plynovodu či tep. čerpadla. Pripravte sa na to, že zo systému potečie veľa vody.

5.

Rozoberte podlahy a vyrovnajte nerovnosti

Ak ste sa rozhodli pre radiátory, rozvody môžete viesť na stenách, dolu pri podlahe. Je to rýchle a lacné riešenie, pre estetickejší vzhľad ich môžete ukryť do dutej soklovej lišty alebo do podlahy.

V druhom prípade budete musieť odstrániť podlahovú krytinu (či už plávajúcu, drevenú podlahu alebo dlažbu) a dostať sa až na podkladovú dosku – rovnako ako pri inštalácii podlahovky. Problémy vám môžu spôsobiť rozvody elektriny a vody vedené v podlahe krížom-krážom. Počítajte s tým, že pri bežnom podlahovom vykurovaní môže podlaha stúpnuť aj o 5 cm, čo je pri rekonštrukciách často príliš veľa. Existujú však aj alternatívne riešenia:

A) Mokrý systém podlahovky do 2 cm

Mokrý systém podlahovky pre rekonštrukciu má aj s nivelačným poterom výšku do 2 cm. Rúrky sa v ňom upevňujú na tenkú podkladovú fóliu suchým zipsom. Podkladová betónová doska musí byť izolovaná a pred inštaláciou podlahovky na nej musíte vyrovnať hrubé nerovnosti.

B) Suchý systém podlahovky

Rúrky sa pri ňom kladú do kanálikov v polystyrénových systémových doskách. Vrchnú stranu dosiek tvoria hliníkové profily rozvádzajúce teplo. Namiesto betónového poteru sa systém prekrýva sadrovláknitými doskami, na ktoré sa kladie priamo podlahová krytina.

6.

Nechajte namontovať potrubie a požadujte tlakovú skúšku

Po rozobratí starého vykurovacieho systému nasleduje montáž nového potrubia, vrátane rozdeľovačov. V ďalšom kroku by mal kúrenár vykonať tlakovú skúšku. Keď nezistí žiadne netesnosti, zaizoluje rúrky a môžete nechať zaliať podlahu. V ďalšej fáze namontuje kotol, nádrž, termostat a ostatné komponenty. Tie potom uvedie do prevádzky a nastaví.

Nepodceňujte tlakovú skúšku

Niektorí domáci majstri a, žiaľ, aj niektorí „profesionálni“ inštalatéri tlakovú skúšku neriešia. Prípadné chyby, ktoré sa prejavia až po zaliatí podláh či položení krytiny, však môžu poriadne prevetrať vašu peňaženku. Navyše, ak budete rekonštruovať na základe stavebného povolenia, úrad od vás môže žiadať protokol o vykonaní tlakovej skúšky.

7.

Po doladení nezabúdajte na údržbu

Na vykurovací systém by ste nemali zabudnúť ani po rekonštrukcii. Nastaviť vykurovanie tak, aby vám poskytlo max. tepelný komfort pri min. spotrebe energie, je totiž kumšt. Najmä pri ekvitermickej regulácii to môže trvať aj niekoľko týždňov. Ak chcete, aby vám nový vykurovací systém slúžil čo najdlhšie, nezabudnite ani na pravidelnú údržbu. Tá začína pravidelnými revíziami kotla, prípadne komína a kontrolou funkčnosti jednotlivých komponentov. Raz za pár rokov počítajte aj s preplachom rozvodov.

Odporúčané produkty k rekonštrukcii kúrenia

RAUTHERM SPEED plus renova

Inovatívny variant systému RAUTHERM SPEED vyniká mimoriadne nízkou konštrukčnou výškou a tým aj vhodnosťou na renovačné riešenia vykurovania v kombinácii s tenkovrstvovými potermi. Systém tvorí perforovaná rohož RAUTHERM SPEED plus renova a rúrky RAUTHERM SPEED K.

Termostat NEA SMART 2.0

Regulácia jednotlivých miestností NEA SMART 2.0 od REHAU zabezpečuje vhodnú teplotu v správnom čase, a síce individuálne pre každú miestnosť. Vyznačuje sa intuitívnym ovládáním napr. aj hlasom, špičkovým minimalistickým dizajnom a funkciou geofencing.

REHAU Systém TS-14

Systémové dosky sú vyrobené z expandovaného polystyrénu EPS. Horná strana dosák má povrch z tepelne vodivých hliníkových profilov, určených na uchytenie vykurovacích trubiek a rovnomerné rozvrstvenie tepla. Systém sa uplatňuje aj pri rekonštrukcii kúrenia v historických stavbách.

Go to Top