Rekonštrukcia domu – omietky a obklady

Domovská stránka » Rekonštrukcia domu – omietky a obklady

Rekonštrukcia vnútorných omietok domu alebo budovy môže priniesť nový život do starnúceho alebo zastaraného priestoru. Tento proces zvyčajne zahŕňa odstránenie starej omietky, opravu akéhokoľvek poškodenia základnej konštrukcie a nanesenie novej vrstvy omietky. Či už chcete renovovať jedno miesto, prasklinu alebo zmeniť celý svoj dom, rekonštrukcia vnútornej omietky je skvelý spôsob, ako osviežiť a zmodernizovať váš priestor. To isté sa dá povedať aj o renovácii starých obkladov, tá môže byť skvelým spôsobom, ako dať miestnosti nový vzhľad bez nákladov na kompletnú výmenu.

Rekonštrukcia malých miest a prasklín

Jednoduché rekonštrukcie a renovácie, ktoré ľahko zvládnete bez cudzej pomoci.

Rekonštrukcia celých stien a miestností

Rekonštrukcie náročnejšie na čas aj zručnosť, pri ktorých sa odborná pomoc často zíde.

Rekonštrukcia obkladov

Nové farby, či vzory vnesú do priestoru sviežosť, alebo dotvoria atmosféru štýlu nehnuteľnsoti. Maľovanie, obklady či tapety, dekorácii sa medze nekladú.

Rekonštrukcia na malých miestach a prasklinách

1.

Vyčistite poškodené miesto

Menšie plochy rovnako ako aj praskliny je dobré trochu rozšíriť a prehĺbiť až na podkladové murivo, tak aby ste odstránili všetok uvoľnený materiál. Použite na to malý sekáč, špachtľu alebo v prípade nutnosti aj skrutkovač. V prípade prasklín je ideálne vytvoriť ryhu v tvare písmena V širokú minimálne 1 až 2 cm.

2.

Penetrácia poškodeného miesta

Pred nanesením penetračného náteru miesto povysávajte alebo aspoň očistite metličkou, či štetcom. Tento krok uľahčí prichytenie omietky. Penetračný náter sa snažte natrieť rovnomerne a dajte mu čas, aby sa poriadne vpil či už do podkladového muriva alebo pôvodnej omietky.

3.

Nová omietka – prvá vrstva

Namiešanú omietku vtláčajte špachtľou na poškodené miesto alebo kolmo na smerovanie praskliny. Nerobte si veľké hlavu s presnosťou, prebytočnú hmotu zotrite špachtľou a zarovnajte na úroveň okolitej omietky.

Túto vrstvu nechajte vyschnúť po dobu aspoň 24 hodín. Je možné vidieť, že omietka v poškodenom mieste práve vďaka vyschnutiu mierne klesla. Miesto je pripravené na druhú vrstvu.

4.

Nová omietka – druhá vrstva

Na druhú vrstvu by ste mali použiť rovnakú omietku ako na zvyšku steny, ak to nie je možné snažte sa najmä jemnosťou čo najviac priblížiť práve okolitému materiálu. Toto si však vyžaduje isté skúsenosti, najmä ak sa snažíte napodobiť omietky, ktoré by sme už dnes mohli považovať za historické.

Nanesenú druhú vrstvou rozotrite špachtľou a penovým hladidlom rozotrite tak, aby jemne zasahovala aj do okolitej pôvodnej „zdravej“ plochy. Po dôkladnom vyschnutí je takáto omietka pripravená na finálnu úpravu – maľovanie, či obklad.

Rekonštrukcia omietky na celej stene

1.

Odstránenie starej omietky

Tento proces môže byť časovo veľmi náročný a podľa hrúbky pôvodnej omietky môžete vyprodukovať veľké množstvo odpadu. Jednoducho to môžete vypočítať vynásobením veľkosti čistenej plochy a práve spomínanej hrúbky pôvodnej omietky.

Na odstránenie starej omietky je časovo najefektívnejšie použiť elektrické nástroje, ale úplne bude stačiť sekáč a kladivo.

2.

Príprava muriva

Po odstránení starej omietky je ideálne stenu očistiť vysokotlakovým čističom a následne nechať vyschnúť, medzitým je možné stenu pripraviť na prípadné zmeny v sieťach, či už zasekanie nových rozvodov alebo výmenu pôvodných inštalačných sietí.

3.

Nová omietka: Prvá vrstva

Pre lepšiu priľnavosť novej omietky je vhodné ešte na vlhkú stenu nahodiť cementový postrek, takzvaný špric. Na stenu sa v ďalšom kroku nanesú pásy omietky asi v 1,5 metrových rozostupoch, do tých sa následne osadia omietniky. Pomocou dlhej laty dostaneme omietniky do roviny po ich celej dĺžke. Ak sú na stene okenné alebo dverné otvory, tie sa musia zadebniť presne podľa omietnikov zvislo aj vodorovne.

4.

Nová omietka: Druhá vrstva

Pri miešaní omietky vždy postupujte podľa návodu výrobcu, tie sa od seba môžu líšiť. Omietku je najlepšie nahadzovať klasickou murárskou lyžicou, ak je potrebné na stene dorovnávať viac ako 5 cm rozdiely, urobte to vo viacerých vrstvách. Ak nie, omietku priebežne sťahujte do roviny hliníkovou latou.

Pri rekonštrukciách starších nehnuteľností býva pravidlom, že hrúbka vyrovnávacej druhej vrstvy často presahuje 3 cm, v takýchto prípadoch je vhodné používať jadrové omietky a až potom štukové.

5.

Nová omietka: Tretia vrstva

Štuková vrstva je redšia ako jadrová omietka a preto by sme ju mali nanášať do nie ešte úplne stuhnutej jadrovej omietky. Finálna vrstva má hrúbku maximálne 3 mm a nanáša sa nerezovým hladidlom. Po nanesení približne 1 -2 m2 sa finálna vrstva „zakrúži“ penovým alebo filcovým hladidlom.

Povrch stierky je po zaschnutí dobré prebrúsiť hladidlom s brúsnym papierom. Na túto činnosť je potrebné dostatočné osvetlenie, pretože len tak uvidíte nerovnosti a zle vybrúsené miesta.

6.

Finálne vzhľadové úpravy

Nanesenú novú omietku nechajte vyschnúť  minimálne niekoľko dní predtým, ako budete brúsiť a maľovať. Takto pripravená stena je vhodná na maľovanie, prípadne lepenie dekoračného obkladu.

Výber farby dnes nemusí podliehať len vizuálnym potrebám, ale aj funkčným. Mnohí výrobcovia farieb dnes garantujú svojím výrobkom rôzne izolačné, antialergické či antibakteriálne účinky. Pri rekonštrukcii môžu byť práve takéto parametre rozhodujúce na to, aby ste dosiahli požadovanú kvalitu prostredia.

Rekonštrukcia a renovácia obkladov

Máte v kúpeľni staré obklady, ktoré nevyzerajú najlepšie a už dávno vyšli z módy? Kúpeľňu môžete rýchlo zrekonštruovať bez toho, aby ste museli čokoľvek búrať. Bez väčších odpadkov a nadmerného hluku môžete s trochou chuti a zručnosti za pár dní úplne zmeniť celkový vzhľad miestnosti. Tu je niekoľko užitočných tipov na renováciu starých obkladačiek.

Natieranie obkladačiek aby získali nový vzhľad

Najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom renovácie starých obkladačiek je natieranie špecializovanou akrylovou farbou. Pri renovácii však majú zmysel len hladké obklady bez viditeľnej štruktúry. Keramické obklady musia mať správne pripravený povrch, pretože sú veľmi lesklé a hladké, čo sťažuje priľnutie vrstvy farby.

Základom je odmastiť obklady a zbaviť ich prípadných nečistôt alebo plesní. Okrem toho musia byť škáry v dobrom stave; ak nie sú, je potrebné ich opraviť a starostlivo vyčistiť.

Na staré obklady naneste akrylovú farbu v ľubovoľnom odtieni pomocou penového valčeka. Odporúčame použiť penový valec, pretože sa jednotlivé ťahy budú ľahko spájať bez zjavného prekrývania. Ak plánujete obnoviť existujúcu dlažbu tmavšou farbou, zvyčajne stačí jeden alebo dva nátery.

Ak však chcete keramické obklady premaľovať svetlejšími alebo pastelovými tónmi, možno budete musieť použiť až štyri vrstvy akrylovej farby. V opačnom prípade by mohla byť viditeľná pôvodná štruktúra a farba obkladov. Pri čistení keramických povrchov natretých farbou na obklady nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky alebo drsné chemikálie, ktoré by mohli narušiť štruktúru farby.

Nalepenie nových obkladov na pôvodné

Ak dávate prednosť úplne novým obkladom z keramiky, betónu alebo prírodného kameňa, môžete sa búrania úplne vzdať. Bez toho, aby ste museli odstrániť staré obklady, môžete na ne jednoducho nalepiť nové. Musíte však počítať so zmenšením úžitkového priestoru kúpeľne až o niekoľko centimetrov (v závislosti od hrúbky nových obkladov).

Inštaláciu nových obkladov môžete len na dokonale čistý a rovný povrch. Skontrolujte rovinnosť steny pomocou vodováhy a poklepom, aby ste sa uistili, že sú všetky staré obklady pevne pripevnené. Ak počujete dutý zvuk, musíte najprv opraviť poškodené obklady. Pred lepením nových obkladov na existujúce obklady je potrebné na podklad naniesť kvalitný základný náter, aby sa zlepšila priľnavosť.

Použite fixačné lepidlo, ktoré je špeciálne vyvinuté pre nové obklady (keramické, mramorové atď.). Pomocou zubovej stierky naneste lepidlo rovnomerne na podklad. Nové obklady položte do lepidla a pritlačte. Fixačné lepidlo je dostatočne vytvrdnuté po 24 hodinách, kedy je možné obklady škárovať bežným spôsobom.

Potom naneste škárovaciu maltu medzi obklady pomocou škárovacieho hladidla a zotrite prebytok. Nakoniec naneste na okraje obkladov tmel, aby ste vytvorili vodotesné tesnenie a pred prvotným použitím sprchy alebo vane ho nechajte poriadne zaschnúť.

Odstránenie starých obkladov a nalepenie nových

Najskôr je potrebné odstrániť staré obklady. Začnite vypnutím prívodu vody a odstránením všetkých armatúr pripevnených k obkladom. Pomocou nástroja na odstraňovanie škárovacej malty opatrne odstráňte škárovaciu maltu okolo obkladov.

Následne pomocou dláta alebo páčidla jemne uvoľnite obklady, pričom postupujte od okraja smerom do stredu. Škrabkou potom odstráňte zo steny zvyšky lepidla alebo škárovacej malty.

Na inštaláciu nových obkladov do kúpeľne je dôležité stenu najprv dôkladne očistiť a nechať ju dôkladne vyschnúť. Potom naneste na zadnú stranu prvého obkladu lepidlo na obklady pomocou stierky a pevne ho pritlačte na miesto, pričom použite dištančné podložky, aby ste zabezpečili rovnomerné rozmiestnenie obkladov.

Tento postup opakujte pre každý obklad, pracujte naprieč stenou a podľa potreby použite rezačku na obklady. Nechajte lepidlo úplne zaschnúť, potom naneste škárovaciu maltu medzi obklady pomocou škárovacieho hladidla a zotrite prebytok.

Nakoniec naneste na okraje obkladov tmel, aby ste vytvorili vodotesné tesnenie a pred prvotným použitím sprchy alebo vane ho nechajte poriadne zaschnúť.

Renovácia škár obkladov

Oprava opotrebovaných škár, ktoré mohli po rokoch používania a kontaktu s vodou zošednúť alebo popraskať, môže niekedy kúpeľňu oživiť. Znečistené škáry môžete najprv vyčistiť chemickými prostriedkami, ako je prášok do pečiva alebo jedlá sóda zmiešaná s octom.

Ak nedokážete vyčistiť škáry sami, kúpte si v železiarstve špecializované aplikátory vo forme fixiek alebo hubiek. Tie oživia nové spoje vytvorením novej tenkej vrstvy škáry.

Jediným dlhodobým riešením zjavne popraskaných a vydretých škár je však kompletné obnovenie povrchu; dočasné opravy alebo oživenie sa neoplatí riskovať. Pri inštalácii novej kúpeľne zvážte ťažkosti spojené s údržbou spojov.

Škárovacie hmoty sa dodávajú v rôznych odtieňoch. Škárovacie hmoty, ktoré sú jasne biele, sa vždy ťažšie udržiavajú a rýchlejšie sa opotrebúvajú ako škárovacie hmoty nevýrazných farieb.

Go to Top