Rekonštrukcia podkrovia

Domovská stránka » Rekonštrukcia podkrovia

Táto sekcia webu vznikla v spolupráci s firmou

Priestor bezprostredne pod strešnou konštrukciou ponúka zaujímavý potenciál. Rozšírenie obytnej plochy, zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti, ale aj vyšší komfort bývania sú niektoré z výhod, ktoré dosiahnete rekonštrukciou podkrovia. Na úplnom začiatku je myšlienka, no od nej vedie k dokončeniu rekonštrukcie podkrovia ešte celkom dlhá cesta. Prinášame vám tipy a praktického sprievodcu, vďaka ktorému pri rekonštrukcii podkrovia nezažijete nepríjemné prekvapenia.

1.

Prečo sa oplatí rekonštrukcia podkrovia?

Rekonštrukcia podkrovia sa oplatí hneď z viacerých dôvodov, pričom najčastejšou motiváciou býva túžba po obytnom podkroví, v rámci ktorého by bolo možné zariadiť detskú izbu, spálňu prípadne pracovňu a rozšíriť tak priestorovú využiteľnosť domu. Rozhodnúť sa ale môžete aj inak, pretože rekonštrukcia podkrovia nemusí nevyhnutne viesť k rozšíreniu obytných častí domu. 

Môžete sa rozhodnúť, že vašim cieľom je účinnejšia izolácia strechy, dodatočné zateplenie a využitie podkrovia na skladovanie vecí. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, veľkou výhodou je, že vďaka rekonštrukcii podkrovia sa zvýši celková hodnota nehnuteľnosti, kvalitnou izoláciou zas znížite náklady na vykurovanie a zároveň zvýšite komfort bývania. Izolácia podkrovných priestorov totiž nezabráni iba tepelným únikom, ale dokáže aj účinne utlmiť hluk zvonku.

Nad rekonštrukciou podkrovia sa oplatí rozmýšľať najmä v týchto troch prípadoch:

1. Zlepšenie tepelnej izolácie

 Do rekonštrukcie podkrovia sa často púšťame z dôvodu vylepšenia tepelnej izolácie nehnuteľnosti, čo pomáha znížiť tepelné úniky, a tým náklady na vykurovanie a chladenie.

2. Zväčšenie obytnej plochy

Za obnovou podkrovia je často to, že vytvorí novú obývaciu izbu alebo pracovňu. Samozrejmosťou je aj zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti, pretože poskytuje viac úložného priestoru a vyššiu kvalitu života pre kupujících.

3. Zvýšenie svetelnosti

Rekonštrukciou podkrovia a vytvorením nových okenných otvorov alebo rozšíreniu stávajúcich dosahujeme aj lepšiu svetelnosť v priestore.

2.

Rekonštrukcia podkrovia začína návštevou odborníkov

Rekonštrukcia podkrovia sa jednoducho oplatí. Jedným dychom však treba dodať, že nejde o jednoduchý proces a len tak si svojpomocne zrekonštruovať a zariadiť podkrovie dôrazne neodporúčame. Východiskom pre akékoľvek plánovanie by totiž malo byť odborné posúdenie súčasného a budúceho stavu. 

Medzi prvé kroky patrí zhodnotenie stavu krovu a možnosti jeho prispôsobenia. Ak ide o starší krov, môže byť napadnutý hubami, plesňami alebo inak oslabený a v takom prípade sa nevyhnete ani jeho rekonštrukcii. 

Kým sa pustíte do plánovania, mal by podkrovné priestory prehliadnuť statik a posúdiť či je krov dostatočné pevný. Pozornosť je potrebné venovať ale aj ostatným nosným konštrukciám domu, a to najmä tým, na ktoré bude v dôsledku rekonštrukcie podkrovia kladená vyššia záťaž.

3.

Čo by mal obsahovať projekt rekonštrukcie podkrovia?

Vaše plány na rekonštrukciu podkrovia môžu byť akokoľvek ambiciózne, je však vhodné všetko skonzultovať s projektantom a nechať si odborne vypracovať projekt rekonštrukcie. Ten bude ponúkať odpovede na všetky dôležité otázky súvisiace s rekonštrukciou, od výberu stavebných materiálov až po všetky detaily technického charakteru. Netreba pritom zabudnúť na to, ako bude v podkrovných priestoroch vyriešená elektroinštalácia, osvetlenie, vykurovanie a eventuálne aj to, aké konkrétne úpravy si bude vyžadovať strešný plášť

Výsledkom spolupráce s projektantom bude detailný celý projekt rekonštrukcie ako prienik vašich požiadaviek, rozpočtových možností a uskutočniteľnosti.

4.

Pred rekonštrukciou podkrovia si zavolajte aj architekta

V prípade, že návrhy interiérov nie sú vašim koníčkom ani silnou stránkou, oplatí sa prizvať architekta, ktorý s vami prejde viacero návrhov, ako by mohlo vaše vynovené podkrovie vyzerať. S podkrovnými priestormi sa dá totiž doslova čarovať a priamo pod strechou vášho domu môže vzniknúť miesto, ktoré sa razom stane vašim obľúbeným útočiskom. 

Vezmite pritom do úvahy, že podkrovie je atypickým priestorom a tak je potrebné premyslieť rozmiestnenie jednotlivých priečok a prakticky každého jedného prvku, od elektrickej zásuvky a vypínačov až po nábytok. To všetko navyše s ohľadom na limity vykonateľnosti jednotlivých stavebných úprav. Navyše, aj vďaka pozorným očiam architekta a skúsenostiam využijete potenciál podkrovných priestorov na maximum. 

5.

Nezabudnite ani na okná

V prípade, že chcete podkrovie obývať viac ako len príležitostne, určite venujte zvláštnu pozornosť oknám a ich rozvrhnutiu. V tomto smere sa oplatí dodržať dôležité pravidlo, že presklená plocha by mala zodpovedať približne 10 % podlahového priestoru danej miestnosti, pričom táto hodnota je skôr považovaná za minimum. Výberom vhodných okien a ich správnym rozvrhnutím dosiahnete, že priestor pod strechou bude krásne presvetlený. 

Či už si vyberiete strešné okná, alebo uprednostníte vikiere, na oknách sa v žiadnom prípade neoplatí šetriť. Kvalitné a správne osadené okná nielenže dlho vydržia, ale spoľahnúť sa môžete aj na ich izolačné vlastnosti. 

6.

Rekonštrukcia podkrovia a stavebné povolenie

Odpoveď na túto otázku závisí od toho, čo všetko bude vaša rekonštrukcia zahŕňať. V prípade, že pôjde len o menšie opravy či úpravy bez toho, aby ste zasahovali do nosných častí alebo menili jej vzhľad, postačovať by malo aj ohlásenie. Potom je však na mieste otázka či ide skutočne o rekonštrukciu podkrovia v pravom slova zmysle. 

V praxi totiž prípadov uvedených vyššie bude len minimum. Ak sa rozhodnete pre prestavbu podkrovia na obývateľné, tak nielenže ide o zásahy do nosnej konštrukcie, ale aj zmenu spôsobu užívania stavby a v niektorých prípadoch aj o nadstavbu. Potrebe získať stavebné povolenie sa tak nevyhnete a v tejto súvislosti sa treba pripraviť aj na istú mieru byrokracie a potenciálne aj časovú náročnosť tohto procesu.

7.

Rekonštrukcia podkrovia spolu s obnovou strechy

Limitujúcim faktorom pri rekonštrukcii podkrovia môže byť nielen aktuálny stav, ale aj samotný tvar a konštrukcia strechy. V niektorých situáciách sa preto oplatí ešte pred samotnou rekonštrukciou podkrovia prestavať celú strešnú konštrukciu. Vo všeobecnosti platí, že na vybudovanie obývateľného podkrovia sa najviac hodia sedlové strechy so sklonom 35 až 60 stupňov. Veľmi dobre využiteľné podkrovie získate aj pod mansadrovou strechou, avšak tu je potrebné v porovnaní so sedlovou strechou počítať s vyššími nákladmi na zhotovenie krovu. 

V tejto súvislosti sa oplatí spomenúť aj valbové strechy. Tie sú však na tom s využiteľnosťou o niečo horšie, keďže takýto podkrovný priestor bude mať všetky steny zošikmené. Pred rekonštrukciou venujte pozornosť celému strešnému plášťu, práve rekonštrukcia podkrovia je výbornou príležitosťou vdýchnuť nový život aj celej streche. V prípade, že sa rozhodnete aj pre obnovu strechy, oplatí sa vedieť, že na tento účel sú vhodnou voľbou plechové strešné krytiny, a to najmä pre svoju nízku hmotnosť. Plechové krytiny tak nezaťažujú krov viac ako je nevyhnutné.

8.

Izolácia strechy a zateplenie podkrovia

Izolácia strechy a následné zateplenie podkrovia je dôležitým krokom, ktorý vám v konečnom dôsledku ušetrí nemálo peňazí a zároveň zabezpečí, že v podkroví sa budete cítiť príjemne. Kým izolačná vrstva strechy má kľúčový význam pre úroveň úžitkových vlastností a jej celkovú dĺžku životnosti, tak zateplenie je zásadné pre vytvorenie správnej mikroklímy a nižšie účty za teplo. V prípade izolácie strechy je potrebné zohľadniť všetky špecifiká strešného plášťa, pri plechovej streche by ste napríklad nemali vynechať difúznu fóliu, ktorá celkovo zvyšuje životnosť strechy a slúži ako poistná hydroizolácia. 

Difúzna fólia je istotou, že sa voda nebude hromadiť pod strešnou krytinou. Na zateplenie podkrovia sa zas najčastejšie používa minerálna vata, ktorú je možné klásť nad krokvy, medzi krokvy, alebo pod ne, pričom každé z týchto riešení má svoje výhody a nevýhody. Aj zateplenie podkrovia v rámci jeho rekonštrukcie by malo byť predmetom diskusie s odborníkom.

9.

Výber realizátora pre rekonštrukciu podkrovia

Rekonštrukcia podkrovia pozostáva z viacerých remeselných činností, z ktorých možno niektoré zvládnete svojpomocne, no iné bude lepšie nechať na profesionálov. Riešením môže byť aj rekonštrukcia podkrovia na kľúč, v rámci ktorej sa realizačná spoločnosť o všetko od projektu, cez stavebné povolenie a samotnú realizáciu až po odovzdanie. 

Rovnako ako pri každej väčšej stavebnej úprave, aj v prípade rekonštrukcie podkrovia platí, že základom úspechu je kvalitne vyhotovený projekt. Následne netreba zabudnúť na zodpovedné plánovanie, výber kvalitných materiálov a starostlivý výber remeselníkov, ktorí zhmotnia vaše predstavy o dokonalom podkroví.

Odporúčané produkty k rekonštrukcii podkrovia

KLIKpanel

Strešný a fasádny panel so stojatou „KLIK“ zámkou ktorá vzhľadom pripomína klasickú falcovanú krytinu. Je použiteľný pri budovách s originálnou modernou architektúrou, alebo ako fasádny panel s horizontálnym aj vertikálnym spôsobom uloženia

Škridplech

Tvarom pripomína klasickú, pálenú škridlu. Vďaka svojej hmotnosti (4,8kg/m²) je vhodný pri rekonštrukciách so zachovaním pôvodného krovu, čo jeho obľúbenosť ešte znásobuje, a to od sklonu strechy 12°.

Zvodový systém

Vysoko kvalitný zvodový systém s vynikajúcou viacnásobnou protikoróznou úpravou. Tento systém vyniká atraktívnym vzhľadom, jednoduchou montážou, vysokou životnosťou s minimálnymi nákladmi na údržbu.

Go to Top