Rekonštrukcia strechy

Domovská stránka » Rekonštrukcia strechy

Táto sekcia webu vznikla v spolupráci s firmou

1.

Kedy je strecha vhodná na rekonštrukciu?

Rekonštrukcia strechy je nevyhnutným krokom v prípadoch, kedy už pôvodná strešná konštrukcia neplní svoj účel, ohrozuje svoje okolie a bežná oprava je nerentabilná, prípadne rovno nerealizovateľná. Aby priniesla očakávané výsledky, vyžaduje si odborný a zodpovedný prístup.

Nad rekonštrukciou strechy sa oplatí rozmýšľať najmä v týchto troch prípadoch:

1. Znížená funkčnosť strechy

Rekonštrukcia je riešením, v prípade, že cez strechu neustále zateká, prípadne ju podfukuje. Netesná strecha znižuje komfort bývania, spôsobuje vyššie náklady na energie a v tých horších prípadoch môže predstavovať vážne ohrozenie pre stavbu a jej okolie.

2. Zníženie statickej únosnosti krovu

Starý, prípadne inak poškodený krov je problémom, ktorý si vyžaduje rýchle a odborné riešenie, aby nedošlo k jeho zrúteniu.

3. Zobytnenie podkrovnej časti alebo celková rekonštrukcia strechy nehnuteľnosti

Rekonštrukciu strechy môžete využiť aj ako spôsob na rozšírenie obytných priestorov. Vytvoriť útulné obytné podkrovie, prípadne získať množstvo cenného odkladacieho priestoru pre všetky rodinné poklady.

2.

Legislatíva – potrebujem stavebné povolenie?

Pri rekonštrukcii strechy netreba zabúdať ani na povinnosti voči stavebné úradu. V prípade, že výsledkom rekonštrukcie strechy nebude podstatne zmenený vzhľad stavby, ani nezasiahnete do konštrukcie stavby, stačiť bude ohlásenie stavebnému úradu. V prípade, že rekonštrukcia strechy významne zasiahne do konštrukcie stavby, zmení spôsob jej užívania alebo vzhľad, stavebné povolenie bude potrebné.

3.

Výber vhodnej krytiny

Pri výbere novej strešnej krytiny z dôvodu rekonštrukcie je potrebné zohľadniť celkový stav strešnej konštrukcie a všetko si dobre spočítať. Práve plechové krytiny sú pri rekonštrukciách zvlášť obľúbené pretože sú ľahké a nevyžadujú vysokú nosnosť krovu. Okrem toho sú dostatočne odolné, dajú sa jednoducho montovať a vzhľadovo ich je možné prispôsobiť rôznym typom stavieb.

4.

Projektová príprava (najmä v prípade zobytnenia podkrovia)

Ani pri rekonštrukcii strechy netreba podceniť projektovú prípravu, a to najmä v prípade, ak sa rozhodnete pre realizáciu obytného podkrovia. V tomto smere je to veľmi podobné ako pri výstavbe novej strechy. Projekt strechy by pritom nemal iba zohľadňovať aktuálny stav, ale obsahovať aj efektívne konštrukčné riešenia na dosiahnutie stanovených cieľov. Kvalitne spracovaný projekt rekonštrukcie strechy je základným predpokladom na to, aby bola strecha maximálne funkčná a prekonala vaše očakávania.

5.

Prípravné práce k realizácii stavby

Po fáze projektu na vás čakajú prípravné práce k realizácii stavby, ktoré si treba taktiež vhodne naplánovať. Ešte skôr ako sa pustíte do rekonštrukcie, mali by ste mať ujasnené, čo urobíte so starou krytinou. Obzvlášť veľký pozor si dajte v prípade starých eternitových striech, ktorých likvidáciu môžu vykonávať iba certifikovaní odborníci. Nezabudnite tiež vyriešiť, čo spravíte so starým odkvapovým systémom a krovom.

6.

Realizácia krovu, fólie, poistnej hydroizolácie, klampiarskych výrobkov a komínov

Rovnako ako pri stavbe novej strechy, aj pri rekonštrukcii je veľmi dôležitá správna skladba s ohľadom na strešný typ a lokalitu. V tejto fáze je na rade výstavba samotného krovu, montáž fólie, poistnej hydroizolácie a napokon klampiarskych produktov na realizáciu oplechovania a komínov.

7.

Uloženie strešnej krytiny

Samotné pokladanie strešnej krytiny môže byť otázkou relatívne krátkeho času, a to najmä v závislosti od toho, akú krytinu uprednostníte. Plechové krytiny sa pomerne jednoducho a rýchlo ukladajú, avšak aby ste predišli poškodeniu krytiny a tým aj skráteniu jej životnosti, je potrebné postupovať podľa pokynov výrobcu a siahnuť po kvalitnom montážnom príslušenstve.

8.

Zateplenie strechy (ak treba)

V prípade, že ste sa rozhodli napríklad pre realizáciu obývateľného podkrovia, podceňovať netreba ani správne zateplenie strechy. Tá by mala pozostávať z niekoľkých izolačných vrstiev, ktoré spolu tvoria zatepľovací systém. Vybrať si v súčasnosti môžete z rôznych materiálov a spôsobov realizácie.

9.

Osadenie odkvapového systému a strešného príslušenstva

Ani pri rekonštrukcii strechy netreba zabúdať na to, že samotná strecha nie je kompletná bez odkvapového systému a ďalšieho príslušenstva. Myslite preto aj na odkvapový systém a príslušenstvo, aby bolo nielen praktické a funkčné, ale aj vašu strechu pekne dotváralo. Tajomstvo krásnej, kvalitnej a trvácnej strechy totiž často spočíva práve v tých najmenších detailoch, ktoré si na prvý pohľad možno ani nevšimnete.

Odporúčané produkty k rekonštrukcii strechy

Krytina Symetra

Svojím výzorom pripomína moderné keramické škridlové krytiny, preto je ideálna na novostavby v mestských či prímestských oblastiach.

Krytina Škridplech

Svojim tvarom pripomína klasickú, pálenú škridlu. Vďaka svojej hmotnosti (4,8kg/m²) je vhodný pri rekonštrukciách so zachovaním pôvodného krovu.

Zvodový systém

Zvodový systém s vynikajúcou viacnásobnou protikoróznou úpravou. Systém vyniká jednoduchou montážou a vysokou životnosťou s minimálnymi nákladmi na údržbu.

Go to Top