Rekonštrukcia vodoinštalácie

Domovská stránka » Rekonštrukcia vodoinštalácie

Táto sekcia webu vznikla v spolupráci s firmou

1.

Ako zistíte, že to má váš vodovod za sebou?

Výmena vodovodných rozvodov je pomerne rozsiahly zásah do nehnuteľnosti a aj preto je dobré zvážiť kedy nadišiel čas na ich výmenu. Ak, ste sa však rozhodli pre komplexnú rekonštrukciu domu a voda stále funguje a teda prúdi ako má, určite odporúčame vymeniť aj vodovodné rozvody. Nie je nič horšie, ako po rekonštrukcii za desiatky tisíc € niečo ľudovo povedané praskne.

O výmene vodovodu by ste mali uvažovať aj v týchto prípadoch:

1. Uplynula životnosť potrubia

Oceľové pozinkované rúry z 80. rokov 20. storočia mali predpokladanú životnosť cca 30 rokov. Tie novšie na studenú vodu cca 20 rokov a tie na teplú cca 10 rokov. Väčšina domov je pritom omnoho starších. Navyše, potrubia na teplú vodu sú často izolované nekvalitným materiálom, čo zvyšuje vaše náklady na ohrev teplej vody a zvyšuje riziko množenia baktérií.

2. Voda má zvláštny zápach alebo príchuť

Z potrubia sa do pitnej vody môže uvoľňovať hrdza a ďalšie usadeniny. Časom môže voda získať železitý alebo iný zápach a chuť. Ak nemajú podobné problémy vaši susedia, príčina je u vás.

3. Prietok je slabý a účet rastie

Usadeniny vodného kameňa vo vnútri potrubia zmenšujú objem pretekajúcej vody. Tá potom tečie z vašich kohútikov citeľne slabšie.
Príčinou môžu byť aj úniky vody zo skorodovaného alebo inak poškodeného potrubia na povrchu i pod zemou. Môžete si urobiť test tak, že porovnáte stav vodomera predtým, než odídete na viac dní a po návrate domov.

2.

Vyberte si typ potrubia. Najlepší je hliníkoplast

Na rozvody vody v domoch sa najčastejšie používajú potrubia z tzv. hliníkoplastu spájané lisovacími fitingami. Od zváraných potrubí z polypropylénu inštalatéri upúšťajú, keďže sú náchylné na kvalitu zvaru a majú ďalšie negatívne vlastnosti. Ešte zriedkavejšie sú potrubia z pozinkovanej ocele (hrdzavejú) či medené potrubia, ktoré majú zase vysokú cenu. Problémom uvedených systémov sú aj usadeniny vznikajúce na spojkách, ktoré menia priemer potrubia. Prúdenie vody sa v týchto miestach zastavuje a vznikajú podmienky pre množenie baktérií.

Existujú však aj systémy rozvodov s lisovacími fitingami bez O-krúžkov, ktoré nemenia priemer vedenia a nie sú náchylné na chyby pri montáži ako polypropylénové rúrky. Sú vyrobené zo sieťovaného polyetylénu PE-Xa alebo PE-Xa kombinovaného s hliníkom. Tento materiál nehrdzavie a neprepúšťa kyslík, takže ho nepoškodzuje dezinfekcia chemickými prostriedkami.

3.

Nechajte si vypracovať realizačný projekt

Projektant navrhne vhodné priemery potrubia, aby ste mali dostatočný tlak i prietok aj na vyšších poschodiach domu. Takisto odporučí vhodnú hrúbku izolácie, spôsob vedenia rozvodov a vhodné komponenty – od rúrok cez fitingy až po armatúry. Na základe nich potom zostaví rozpočet, takže budete ihneď vedieť, koľko peňazí potrebujete „vytiahnuť z prasiatka“. Ak sa rozhodnete využívať dažďovú alebo studňovú úžitkovú vodu napr. na splachovanie, budete potrebovať filtráciu a ďalšie komponenty. Potrubie úžitkovej vody nesmiete fyzicky prepojiť s verejným vodovodom, inak môžete pitnú vodu kontaminovať a dopustiť sa všeobecného ohrozenia.

Stavebné povolenie potrebovať nebudete

Samotnú výmenu rozvodov vody v dome nepotrebujete stavebnému úradu ani ohlasovať. Situácia sa však môže zmeniť, ak budete chcieť napr. vymeniť vodomernú šachtu, vyhĺbiť studňu či vykonávať súčasne iné stavebné úpravy. V našom článku píšeme viac o potrebných povoleniach k rekonštrukcii domu.

4.

Odstráňte pôvodné rozvody

Vodovodné potrubie je v starých domoch najčastejšie uložené pod omietkou, v novších často v podlahe. Tak či onak, počítajte s tým, že sa pri jeho odstraňovaní zašpiníte. Vonkajšie potrubie od vodomernej šachty budete musieť vykopať. Ak budete meniť aj kanalizáciu, dajte si pozor na azbestocementové rúry, ktoré musí zlikvidovať firma s oprávnením.

Odvoz odpadu môžete takisto nechať na firmu

Niektoré inštalatérske firmy vám ponúknu kompletný servis, od naprojektovania rozvodov cez demontáž pôvodných a montáž nových až po upratanie miesta montáže a odvoz odpadu.

5.

Nainštalujte nové rozvody

Nové rozvody vody môžete takisto viesť pod omietkou alebo v podlahe. Dajte si však pozor, aby ste vysekaním nových drážok neoslabili nosné steny. Myslite aj na kvalitnú izoláciu. Keď teplá voda chladne, plytváte energiou a môžu sa v nej množiť baktérie. Takisto sa môžu množiť aj v studenej vode ohriatej teplom z vedľajšej rúry.

6.

Pripojte batérie a ďalšie armatúry

V ďalšom kroku vás čaká inštalácia armatúr, vrátane batérií. Štandardom pre moderné vodoinštalácie sú predstenové inštalačné systémy, kde sa WC, umývadlo a ďalšie komponenty umiestňujú na nosnú konštrukciu. Tú môžete zamurovať alebo ukryť do sadrokartónu. Vďaka predstenovým systémom nebudete musieť toľko drážkovať, okrem toho zrýchľujú a zjednodušujú montáž, a tiež minimalizujú šírenie hluku. Alternatívou sú predmontované boxy.

Chladená, vriaca i perlivá voda jediným dotykom so smart batériou

Dnes už existujú smart vodovodné batérie s filtráciou, ktoré vám na počkanie pripravia chladenú, perlivú či vriacu vodu – stačí si vybrať jediným dotykom na displeji. Upozornia vás na potrebu výmeny filtra a pri dlhšej nečinnosti sa automaticky prepláchnu.

7.

Nezabudnite na dezinfekciu a tlakovú skúšku

Po kompletizácii rozvodov aj armatúr je na rade prepláchnutie, odkalenie na najnižšom mieste a tlaková skúška vodou alebo stlačeným vzduchom. Niektorí inštalatéri ju vynechávajú, no mali by ste ju vykonať skôr, než nový vodovod zmizne pod vrstvou omietky alebo poteru. Po skúške nezabudnite na prepláchnutie a dezinfekciu.

Až 3 z 10 poistných udalostí v domácnostiach vznikne kvôli únikom vody. Ak im chcete predísť, nechajte si namontovať smart systém ochrany pred vytopením s elektronickým ventilom. Rozpozná prasknuté potrubie alebo vytopenie cez spotrebič, a automaticky uzavrie prívod. Navyše vám to oznámi priamo na displeji smartfónu – či už už budete doma, v práci alebo na dovolenke.

Odporúčané produkty k výmene vodovodných rozvodov

Vodovodné rozvody RAUTITAN

Vodovodný rozvodový systém RAUTITAN skombinoval inovatívne materiály, vďaka čomu sa maximálne prispôsobuje potrebám klienta. Pri rekonštrukcii starého potrubia, inštalácii nového a priemyselných riešeniach, umožňuje vybrať najvhodnejší variant a hospodárne ho zrealizovať.

Detektor únikov vody REGUARD

RE.GUARD je ochrancom Vášho domova, keď ste ďaleko od neho alebo pokojne spíte. Je akýmsi hovorovo detektorom únikov vody. Ide o inovatívny systém inteligentného riadenia vody, rozpozná prasknuté potrubie, ako aj najmenšie úniky.

Systém pre rozvod vody FASTLOC

Systém FASTLOC je úplne bez O-krúžku. Okrem rýchlosti montáže to zvyšuje aj jej samotnú bezpečnosť, a tým zabezpečuje hospodárne pracovné postupy. Spoje FASTLOC nie sú tesné, pokým ich nezlisujete. A nezlisované spoje sú okamžite viditeľné v dôsledku veľkých netesností.

Go to Top