Rekonštrukcia záhrady

Domovská stránka » Rekonštrukcia záhrady

Táto sekcia webu vznikla v spolupráci s firmou

1.

Naplánujte si rozloženie záhrady

Určite veľkosť a tvar záhrady v rámci pozemku a načrtnite si hrubý plán, kde chcete umiestniť rôzne rastliny a pevné záhradné prvky. Zvážte faktory, ako je množstvo slnečného svetla, ktoré prijímajú rôzne oblasti vašej záhrady, ako aj typ pôdy a odvodnenie.

Ak plánujete výstavbu bazéna, záhradného domčeka, altánka či len nekrytého ohniska je dobré s tým už v tejto fáze počítať. Ak nič iné, ušetríte rastliny, ktoré by museli ustúpiť vašim budúcim plánom.

2.

Odstráňte čo je nevyhnutné

Záhradu zbavte všetkých existujúcich rastlín, kameňov a iných nečistôt, ktoré by vám pri realizácii mohli prekážať. Najmä s výrubom veľkých drevín treba bať opatrný, kedže na možnosť výrubu či potrebu povolení nemajú vplyv len veľkostné parametre samotnej dreviny, ktorú chcete odstrániť, ale aj lokalita v ktorej sa nachádzate, či typu územia, na ktorom vlastníte záhradu. Ak si nieste istý, takéto kroky konzultujte s miestnym obecným úradom.

3.

Test a úprava pôdy

Ak máte so záhradou konkrétny plán, ktorý chcete dosiahnuť, určite otestujte pôdu v záhrade, aby ste určili jej pH a obsah živín. Výsledky testu použite na prípadnú úpravu pôdy. Ak je napríklad pH príliš nízke, možno bude potrebné pridať vápno alebo drevný popol na jeho zvýšenie. Pre zníženie môžeme použiť rašelinu, mulč či ihličie.

4.

Inštalácia prvkov pevnej terénnej úpravy

Nainštalujte všetky prvky pevnej terénnej úpravy, napríklad terasu alebo oporný múr, ktoré chcete do záhrady zahrnúť. V neskorších fázach sú tieto kroky síce uskutočniteľné, ale oveľa pracnejšie. Primárne hovoríme o:

Vodné prvky

Vodné prvky, ako sú fontány alebo jazierka, môžu do vašej záhrady vniesť upokojujúci a upokojujúci prvok. Môžu byť navrhnuté v rôznych veľkostiach a štýloch a ich súčasťou môžu byť rastliny a ryby, ktoré im dodajú na zaujímavosti.

Vonkajšie osvetlenie

Vonkajšie osvetlenie možno použiť na zvýraznenie a zdôraznenie rôznych častí záhrady. Niektoré z možností, ktoré je potrebné zvážiť, sú osvetlenie chodníkov, bodové svetlá a svetlá do výšky.

Konštrukcie

Pridajte altánok, pergolu alebo terasu, ktoré môžu byť dobrým doplnkom každej záhrady, pretože poskytujú tieň a štruktúru. Môžu byť tiež ústredným bodom v záhrade a možno ich použiť na trénovanie popínavých rastlín.

Terasy

Inštalácia terasy môže poskytnúť priestor na vonkajšie posedenie a zábavu. Môžete si vybrať z rôznych materiálov, ako je betón, dlažba alebo prírodný kameň, a navrhnúť terasu v ľubovoľnom tvare alebo veľkosti, ktorá vyhovuje vašej záhrade.

Oporné múry

Oporné múry sú skvelou voľbou pre záhrady na svahovitom alebo nerovnom teréne. Môžu pomôcť zabrániť erózii pôdy a poskytnúť dodatočný priestor na výsadbu. Oporné múry môžu byť vyrobené z rôznych materiálov vrátane prírodného kameňa, tehál alebo blokov.

Cesty, chodníky a patiá

Inštalácia chodníkov a cestičiek môže v záhrade vytvoriť pocit pohybu a plynulosti a uľahčiť orientáciu. Podstatným parametrom výberu by mala byť napríklad percentuálna priepustnosť vody. Na výber je mnoho materiálov vrátane dlažby, dlažobných kociek alebo štrku:

Cesty, chodníky a patiá

Na čo myslieť:

A,

Materiály

Pri inštalácii príjazdových ciest a chodníkov si môžete vybrať zo širokej škály materiálov vrátane dlažby, dlaždíc, tehál, štrku alebo drevnej štiepky. Každý materiál má svoj jedinečný vzhľad, odolnosť a cenu a ovplyvní celkový štýl záhrady. Niektoré materiály, ako napríklad dlažba alebo dlažobné kocky, môžu byť formálnejšie alebo elegantnejšie a iné, ako napríklad štrk alebo drevná štiepka, sú prirodzenejšie a rustikálnejšie.

B,

Dizajn

Dizajn chodníkov a ciest sa môže líšiť v závislosti od štýlu záhrady, ale je dôležité, aby boli dostatočne široké a ľahko sa po nich chodilo. Taktiež môžu byť navrhnuté tak, aby obsahovali krivky a kľukaté cestičky, ktoré vytvárajú pocit pohybu a plynutia v záhrade, alebo môžu byť rovné, geometrické cestičky pre formálnejší vzhľad.

C,

Funkcia

Okrem estetického účelu slúžia cestičky a chodníky aj funkčne, umožňujú prístup do rôznych častí záhrady a môžu sa použiť na usmernenie pešieho pohybu mimo citlivých oblastí záhrady.

Prístupové cesty majú vo väčšine prípadov hlavne funkčný charakter, ale dotvárajú celkový vzhľad nie len nehnuteľnosti ale aj celej záhrady, preto by ani v tomto prípade esteika nemala ustúpiť.

D,

Údržba

Rôzne materiály majú rôzne nároky na údržbu, napríklad dlažbu a dlažobné kocky bude potrebné pravidelne utesňovať a vytrhávať burinu z medzier medzi prasklinami, zatiaľ čo štrkové chodníky bude potrebné občas pohrabať a doplniť.

E,

Osvetlenie

Osvetlenie pozdĺž ciest a chodníkov môže byť doplnkovým prvkom, ktorý v noci zaistí bezpečnosť a estetiku a zároveň zvýrazní dizajn záhrady. Môžete použiť svetlá na solárny pohon, nízkonapäťové svetlá alebo tradičné svetlá, dopredu však treba myslieť na elektrifikačné práce.

5.

Vysaďte záhradu

Po príprave pôdy a inštalácii terénnych úprav je čas začať s výsadbou. Vyberte si rôzne rastliny, ktorým sa bude dariť v podmienkach vašej záhrady, a zvážte celkový dizajn a farebnosť záhrady.

6.

Pridajte mulč a/alebo kompost

Na pôdu naneste vrstvu mulčovanej kôry alebo kompostu, ktorý pomáha zadržiavať vlhkosť, potláča burinu a dodáva do pôdy organickú hmotu. Ak nemáte problémy s pH pôdy tenká vrstva organického materiálu predstavuje pre pôdu jeden z najpridozenejších spôsobov zisku živín.

E

Osvetlenie

Pravidelne zalievajte, hnojte a starajte sa o rastliny, aby boli zdravé. Nezabudnite odstraňovať burinu, ktorá sa môže objaviť a udržiavať všetky prvky pevnej terénnej úpravy v dobrej kondícii. Predĺžite tým životnosť celej záhrady a zároveň predídete zbytočným opravám.

Odporúčané produkty k rekonštrukcii záhrady

ECO CUADRO

Prednosťou vegetačnej dlažby je priame odvedenie dažďových vôd dištančnými škárami do pôdy. Tento typ dlažby má tvar štvorca s dištančnými náliskami, ktoré vymedzujú škáry široké 3 cm. Škáry odporúčame vysypať okrasným štrkom.

GRANADA NATURO

Platne Granada naturo charakterizujú veľké formáty s hladkým rovným povrchom. Sú ideálne na terasy, chodníky, podesty, ale aj na verejné priestranstvá ako sú pešie zóny, námestia, promenády.

PALISÁDA ARCADIA

Palisády ARCADIA sú vyrábané nepravidelným štiepaním hornej a dvoch protiľahlých bočných strán vo výške 50 cm a 90 cm. Majú široké využitie ako okrasné záhradné prvky, ktoré sú vhodné na dotvorenie vstupov, schodísk, svahov alebo výsadby.

Go to Top