Domovská stránka » Magazín » 7 užitočných rád pred rekonštrukciou domu

7 užitočných rád pred rekonštrukciou domu

Článok je na 7 min čítania

Rekonštrukcia vášho domova nie je nikdy jednoduchá úloha, aby sme vám tento proces zjednodušili, zostavili sme sprievodcu plánovaním rekonštrukcie, teda sprievodcu krokmi, ktoré by ste mali absolvovať predtým, než sa vôbec do niečoho pustíte.

Tu je 7 základných tipov, ktoré treba dodržať predtým, ako si vezmete do rúk náradie.

Stanovte si ciele rekonštrukcie

Je dôležité vedieť, čo chcete renováciou dosiahnuť a prečo.

Ak chcete rekonštruovať staršiu nehnuteľnosť, práca, ktorú spravíte teraz, by mala slúžiť vašim potrebám aj o niekoľko rokov. Zamyslite sa nad tým, koľko spální a kúpeľní a koľko obytného priestoru budete v budúcnosti potrebovať, najmä ak máte rozrastajúcu sa rodinu, alebo práve naopak, ak máte staršie deti, hľadajte riešenie, ktorým nevytvoríte v budúcnosti priveľa prázdneho priestoru.

Ak je vaša rekonštrukcia motivovaná zvýšením hodnoty vašej nehnuteľnosti za účelom predaja, obráťte sa na miestneho realitného makléra. Opýtajte sa, aké nehnuteľnosti sú v tejto oblasti vyhľadávané a čo by ste mohli urobiť pre zlepšenie tej svojej. Pokiaľ ide o rekonštrukciu za účelom zisku, existuje niekoľko oblastí, na ktoré sa treba zamerať a ktoré vášmu domovu pridávajú väčšiu hodnotu ako iné, takže podľa toho budete chcieť naplánovať aj svoj rozpočet.

Ak rekonštruujete starú nehnuteľnosť, aby ste jej vdýchli „nový život“ pre vlastné bývanie, nezabudnite, že môžu často skrývať podstatné vady a chyby. Vyčleňte teda veľkú časť svojho rozpočtu na akékoľvek „prekvapenia“, ktoré sa môžu objaviť.

Zistite, či neexistujú obmedzenia z pohľadu legislatívy

Toto je veľmi dôležitá otázka. Regulačné obmedzenia týkajúce sa zmeny vzhľadu alebo rozšírenia nehnuteľnosti môžu zamedziť celé plány renovácie domu. Od začiatku je lepšie vedieť, či existujú nejaké regulačné obmedzenia, aby ste nestratili čas a peniaze na projekt, ktorý nebude povolený. Rovnako tak je v tomto kroku vhodné zistiť, či nemáte nárok na zisk dotácie na niektorú z konštrukčných prác.

Kľúčové veci, ktoré je potrebné skontrolovať, sú:

Existujú nejaké obmedzenia pri plánovaní? Je napríklad nehnuteľnosť v pamiatkovej zóne? Existujú výškové obmedzenia? Je nehnuteľnosť v záplavovej zóne?

Navštívte miestne úrady, stretnite sa s kompetentným zamestnancom a zistite, čo môžete a čo nemôžete robiť v rámci príslušného územného plánu. Odporúčame tiež, aby ste sa porozprávali s úradníkom zo stavebného úradu, pretože v niektorých prípadoch existujú stavebné obmedzenia, o ktorých musíte vedieť.

Existujú nejaké obmedzenia týkajúce sa vlastníctva nehnuteľnosti?

Zistite, či na nehnuteľnosti alebo priľahlom pozemku, nie sú zaznamenané nejaké obmedzenia týkajúce sa rozvoja. Napríklad obmedzujúca zmluva, ktorá obmedzuje konkrétny stavebný materiál alebo veľkosť pôdorysu. Skontrolujte tiež vecné bremená, ktoré by mohli ovplyvniť veľkosť a usporiadanie prístavby.

Ak plánujete prístavbu prízemia, sú k dispozícii nejaké relevantné dokumenty?

Skontrolujte, či už nie sú pripravené nejaké predbežné správy, ako sú testy pôdy a iné prieskumy. Výsledky z týchto správ môžu mať významný vplyv na pôdorys a náklady na prístavbu na prízemí. Napríklad, ak je nehnuteľnosť na nekvalitnej pôde, základy možno budú musieť ísť hlbšie, než je obvyklé.

Skontrolujte tiež polohu existujúcich inžinierskych sietí, ako je voda, kanalizácia, elektrina, či plyn. Presun sietí môže byť veľmi náročný alebo drahý. Najlepšou možnosťou môže často je, plánovať okolo nich. Najdôležitejšou vecou je uvedomiť si to od začiatku, aby ste nestrácali čas a peniaze na projekt, ktorý je potrebné zmeniť, keď zistíte pozíciu existujúcich sietí.

Zapojte odborníkov

Ak potrebujete pomôcť s návrhom vášho domu alebo pracujete s náročnou budovou, architekti môžu ušetriť čas a peniaze. Ak tomu tak nie je, projektant môže vypracovať vaše stavebné plány.

Mnoho staviteľov bude tiež projektovať v cenových ponukách jednotlivé práce, takže keď požiadate o cenové ponuky, opýtajte sa, či sú jednotlivé služby zahrnuté, alebo či sa od vás očakáva, že to urobíte sami.

Interiérový dizajnér sa postará o to, aby váš domov vyzeral bezchybne, no môže byť drahý. Ak máte obmedzený rozpočet a ste ochotní prehľadávať obchody (a internet), aby ste našli materiály, ktoré hľadáte, interiérový dizajnér nemusí byť nevyhnutnou súčasťou vašej renovácie.

Vyhnite sa nadmernému zhodnocovaniu pri rekonštrukcii

Počet dospelých a detí, ktorí budú v dome bývať, a ako dlho tam plánujete zostať, ovplyvňuje rozhodnutie o tom, koľko životného priestoru budete potrebovať. Ak zvažujete nadstavbu dvoch alebo viacerých spální, dobre si premyslite, či nebudete nadmerne nenavyšovať cenu rekonštrukcie oproti hodnote, ktorú získa samotná nehnuteľnosť.

Niektorí odborníci sa domnievajú, že by ste na renováciu nemali minúť viac ako 10 percent hodnoty svojho domu, ale ak plánujete bývať v dome 10 a viac rokov, môže byť percento oveľa vyššie. Toto je zlaté pravidlo najmä pri rekonštrukcii nehnuteľnosti za účelom predaja, aj keď treba dodať, že sa dané percento odvíja aj od trhových cien v konkrétnom regióne.

Investujte do kvalitných kľúčových materiálov

Kvalitné materiály predĺžia životnosť vášho domova a z dlhodobého hľadiska vám môžu ušetriť peniaze. Zamyslite sa nad faktormi, ako je udržateľnosť a vplyv na životné prostredie, štrukturálna schopnosť, tepelný prestup či kapacita, zvuková izolácia a odolnosť proti ohňu, škodcom a vlhkosti.

Nejestvuje univerzálna odpoveď na to, z čoho stavať, aby ste dosiahli ideálny pomer ceny a technických vlastností materiálu. Tieto nároky sa výrazne líšia napríklad vplyvom klimatických faktorov. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že čím kvalitnejšie materiály na rekonštrukciu vyberiete, tým menšie riziko opätovnej alebo nepodarenej rekonštrukcie vzniká.

Rozhodnite sa pre štýl a dizajn

Smerujete k modernému vzhľadu alebo by ste uprednostnili dobovú atmosféru? Ak rozširujete existujúcu nehnuteľnosť, chcete, aby splynula alebo vyzerala ako moderný doplnok?

Štýl interiérového dizajnu, ktorý sa rozhodnete používať, bude mať vplyv na vnútorné aj vonkajšie materiály, ktoré si vyberiete. Steny, podlahy, strechy, okná a dvere, to všetko by malo byť v súlade so vzhľadom, ktorý hľadáte, či už ide o industriálny štýl alebo niečo o trochu farebnejšie.

Zamyslite sa nad tým, ako bude miesto vyzerať ako celok a nie len jedna miestnosť. Tento druh celkového plánovania, vrátane toho, ako zariadite nehnuteľnosť po jej dokončení, vám poskytne konzistentný vzhľad, nech už sa vyberiete ktorýmkoľvek smerom.

Spravte si systém v dokumentácii

Aj keď ste si najali firmu, alebo človeka, ktorý bude mať priebeh rekonštrukcie na starosti, stále budete musieť sledovať náklady a časový harmonogram. Vytvorte si dopredu systém pre faktúry, potvrdenky, zmluvy a plány a usporiadajte jednotlivé procesy do kalendára, kde by ste si mali robiť poznámky aj o iných dôležitých o termínoch, ktoré musíte dodržať, aby projekt prebehol hladko.

Ak projekt riadite sami, píšte si každý deň denník o tom, čo sa na mieste stalo. Pomáha to zabezpečiť, že renovácia prebieha podľa plánu a tiež vám poskytne konkrétne dátumy, na ktoré sa môžete odvolať, ak sa vyskytnú problémy s dodávateľmi alebo materiálmi.

Pred začatím práce, konzultujte prestavbu s poisťovňou, aké krytie aktuálna poistka poskytuje, a či je nehnuteľnosť vôbec poistená. Môžete tak predísť nedorozumeniam v prípade, že by rekonštrukcia z objektívnych príčin, napríklad meteorologických, nešla podľa plánu.

Na poistenie sa môžete opýtať aj realizátora rekonštrukcie, či jeho poistenie pokrýva celú budovu alebo len časť, na ktorej pracuje. Ak máte napríklad vopred problém s nejakým rekonštrukčným procesom, alebo si nie ste istý jeho výsledkom, komunikujte tieto obavy s realizátorom aj písomne, aby ste, opäť, predišli prípadnému dohadovaniu, ak dielo nebude odovzdané v dohodnutom rozsahu, alebo kvalite.

Ako teda na to…

Rekonštrukcia domu môže byť zložitý proces. Preto sme vám v tomto článku poskytli 7 užitočných rád, ktoré by ste mali dodržať pred začatím rekonštrukcie. Je dôležité si stanoviť ciele rekonštrukcie a zistiť, či existujú nejaké regulačné obmedzenia v súvislosti s plánovaním rekonštrukcie. Je tiež dôležité mať na pamäti, že staré nehnuteľnosti môžu skrývať vady a preto by ste mali mať prichystaný dostatočný rozpočet na akékoľvek neočakávané výdavky. Predtým, než sa pustíte do prác, navštívte miestne úrady a stretnite sa s kompetentnými zamestnancami, ale aj odbrnorníkmi na jednotlivé časti plánovanej rekonštrukcie, aby ste sa informovali o všetkých relevantných informáciách. Rekonštrukcia domu môže byť náročná, ale dodržiavaním týchto rád môžete minimalizovať riziko neúspechu a urobiť z rekonštrukcie úspešný projekt.

Go to Top