Domovská stránka » Magazín » Cena kompletnej rekonštrukcie rodinného domu

Cena kompletnej rekonštrukcie rodinného domu

Článok je na 6 min čítania

Rekonštrukcia starého domu je komplexným procesom zahŕňajúcim mnohé špecifické kroky. Je pritom pochopiteľné, že skôr ako sa pre kompletnú rekonštrukciu rozhodnete, chceli by ste čo najpresnejšie vedieť, koľko vás bude stáť. Určovať cenu len tak od oka a bez toho, aby ste presne poznali stav domu môže byť celkom zradné a ľahko sa prepočítate. Napokon, počas rekonštrukcie nie je nič horšie, ako keď zistíte, že ste zle odhadli stav domu a v polovici rekonštrukcie sa vám minú prostriedky.

Cena za stavebný materiál

Ceny komodít v uplynulých mesiacoch výrazne rástli. Stúpajúce ceny dreva, ocele a ďalších kovov sa celkom pochopiteľne premietli aj do stavebných materiálov, a rast cien je možné badať prakticky vo všetkých segmentoch stavebníctva. Ak teda niekde nájdete cenovú ponuku na rekonštrukciu domu spred roka tak vedzte, že sumy v nej uvedené už dávno nie sú aktuálne a nezodpovedajú aktuálnemu stavu.

Či sa s rekonštrukciou domu oplatí čakať, kým ceny komodít klesnú nevie zrejme nikto s istotou predpovedať, no šanca, že stavebné materiály citeľne zlacnia je podľa aktuálneho vývoja a inflácie len teoretická a skôr nepravdepodobná.

Pomôžte si konfigurátormi a kalkulačkou

Ceny stavebného materiálu sú v každom prípade výborným základom na to, aby ste náklady na rekonštrukciu mohli aspoň zhruba odhadnúť. Na tento účel môžete využiť rôzne kalkulátory, ktoré ponúkajú jednotliví dodávatelia stavebných materiálov. Stačí si vytvoriť súpis potrebného materiálu, aspoň odhadom určiť potrebné množstvo a začať s výpočtami. Pri tomto súpise si dajte pozor, aby ste doň zahrnuli naozaj všetky položky. Takže napríklad pri rekonštrukcii fasády myslite aj prípadné zateplenie, pri podkroví na všetky sadrokartónové konštrukcie a pri rekonštrukcii strechy zas nezabudnite na izoláciu a klampiarske doplnky.

Zvážte požadovaný štandard rekonštrukcie

Rekonštrukcie domu sa vo všeobecnosti veľmi ťažko porovnávajú, a to dokonca aj keby išlo o vášho suseda. Každý má totiž celkom iné predstavy o štandarde a v tomto prípade platí, že to podstatné sa naozaj ukrýva v detailoch. Cena sa teda odvíja od toho, či si zvolíte prémiové materiály a riešenia. Kým niektoré majú skôr estetický význam na úkor toho praktického, iné riešenia môžu byť naozaj účinnejšie a v dlhodobom horizonte vám ušetria peniaze, ktoré by ste inak museli vynaložiť na údržbu.

Vplyv má samozrejme aj stav domu pred rekonštrukciou

Dôkladne posúdiť súčasný stav domu je mimoriadne dôležité už v počiatkoch, pretože ľahko môžete dospieť k záveru, že viac ako rekonštrukcia sa oplatí zbúranie a stavba nového domu. V zásade ale platí, že pri akejkoľvek rekonštrukcii by ste mali vychádzať z aktuálneho stavu, pričom pri plánovaných zásahoch do nosnej konštrukcie je vhodné, aby aktuálny stav posúdil aj statik. Mimochodom, finančne najnáročnejšie úpravy sú práve zásahy do nosných konštrukcií. Ak teda nie sú pre rekonštrukciu absolútne nevyhnutné, obmedzte ich na minimum, resp. ich z projektu úplne vylúčte a týmto spôsobom dokážete citeľne ušetriť.

Ako stav domu pred rekonštrukciou ovplyvňuje jej cenu môžeme dobre ilustrovať na príklade rekonštrukcie strechy. V jej prípade totiž cenu výrazne ovplyvňuje stav krovu. Ak je v poriadku a postačí iba výmena krytiny, tak ušetríte. Ak ale bude potrebné krov vyhotoviť nanovo, je nevyhnutné s touto položkou v rozpočte počítať.

Rekonštrukcia v meste môže byť drahšia ako na vidieku

O nákladoch na kompletnú rekonštrukciu domu rozhoduje aj lokalita. Stále sme svedkami pomerne výrazných cenových rozdiel v závislosti od lokality, v ktorej daný realizátor pôsobí. Firma z Bratislavy si s najväčšou pravdepodobnosťou vypýta viac za porovnateľnú prácu ako napríklad partia majstrov zo stredného či východného Slovenska. Vždy sa preto oplatí osloviť viacerých dodávateľov a nechať si vypracovať cenové ponuky. Nebojte sa osloviť aj realizátorov z odľahlejších oblastí, náklady na prípadnú prepravu zďaleka nemusia vždy presiahnuť cenu za samotnú realizáciu.

Spoznajte najväčších žrútov rozpočtu pri rekonštrukcii

  • Ak by sme porovnali jednotlivé úkony v rámci rekonštrukcie domu z pohľadu ceny, tak medzi najdrahšie patria dispozičné úpravy. Posúvanie priečok a zásahy do nosných konštrukcii sú veľmi nákladné a preto sa do nich oplatí púšťať iba vtedy, ak sú naozaj nevyhnutné.
  • Významne úspory dosiahnete aj pri cene za prácu. Práve náklady na ľudskú prácu stúpajú čoraz viac a preto identifikujte činnosti, ktoré si zvládnete urobiť svojpomocne.
  • V neposlednom rade môžete citeľne ušetriť aj na materiáloch v zmysle filozofie „nemeniť to, čo sa dá renovovať“. Zaujímavou alternatívou tak môže byť napríklad renovácia starých dverí alebo renovácia podláh. Ušetriť môžete aj v prípade, že si nevyberiete tzv. renováciu na kľúč, ale jednotlivých majstrov a dodávateľov si pozháňate sami. V takom prípade však počítajte s tým, že rekonštrukcia domu si bude žiadať vašu väčšiu angažovanosť a spolu s tým aj váš čas.

Urobte si poriadok v rozpočte

Skôr ako sa pustíte do akýchkoľvek prác, urobte si v rozpočte poriadok. V tomto smere vám veľmi pomôže podielové vyjadrenie jednotlivých nákladov na rekonštrukciu, ktoré bude závisieť od toho, čo všetko bude jej súčasťou. Spravidla si taká strecha vypýta 30 % celkového rozpočtu, omietka 10 %, nové rozvody na kúrenie a elektroinštalácia približne 20 %, nové podlahy 10 %, nové okná a dvere ďalších 20 %. Zvyšných 10 % potom pripadá na búracie práce, odstraňovanie starého materiálu a taktiež na likvidáciu stavebného materiálu.

Oplatí sa zdôrazniť, že takto vyjadrené podiely neberte ako záväzné, považujte ich za ilustráciu toho, ako môže vyzerať podielové vyjadrenie nákladov na jednotlivé úkony v rámci rekonštrukcie domu.

Go to Top