Domovská stránka » Magazín » Prečo a ako rekonštruovať plochú strechu na šikmú

Prečo a ako rekonštruovať plochú strechu na šikmú

Článok je na 10 min čítania

Ploché strechy sa najmä v 60-tych až 80-tych rokoch minulého storočia tešili veľkej obľube, no mnohé z nich neboli správne zrealizované a udržiavané. Treba si tiež uvedomiť, že stavebné postupy neboli na takej úrovni ako dnes a tak nie je ničím výnimočným, že ploché strechy spôsobujú najmä pri starších domoch celý rad problémov. Ich odstraňovanie opakovanými opravami sú nielenže finančne náročné, ale často ani nepredstavujú trvalé riešenie. Rekonštrukcia plochej strechy na šikmú je efektívnym spôsobom, ako sa problémov so strechou nadobro zbaviť.

Prečo zrekonštruovať plochú strechu na šikmú?

Ploché strechy sú v mnohých ohľadoch praktické a medzi ich nepopierateľné výhody patrí cenová dostupnosť pri zhotovení. Na druhej strane, v mnohých prípadoch sú práve vďaka nekvalitnému vyhotoveniu a zanedbanej údržbe zdrojom mnohých problémov. Tie v konečnom dôsledku predstavujú aj finančnú záťaž, takže akákoľvek pôvodná výhodnosť sa rýchlo stratí v opakujúcich sa opravách a odstraňovaní problémov vyplývajúcich z nedostatočnej hydroizolácie strechy.

1. Vyšší komfort bývania a lepšia izolácia

Nová šikmá strecha vám zabezpečí vyšší komfort bývania, a to ako z pohľadu hluku, ochrany pred vlhkosťou tak aj tepelnej izolácie. Jednoducho, cez novú strechu vám už viac nebude z domu unikať drahocenné teplo a zároveň sa zlepší mikroklíma v celom vnútornom priestore.

2. Nižšie nároky na údržbu

Nový strešný plášť spolu s krytinou predstavujú investíciu, ktorá sa vám v dlhodobom horizonte určite oplatí. Nová šikmá strecha bude mať totiž nižšie nároky na údržbu ako stará a tak si ušetríte starosti s opravami.

3. Dlhá životnosť a oživenie vzhľadu domu

Šikmé strechy sú obľúbené aj pre svoju dlhú životnosť. Nezachytávajú toľko nečistôt, nehromadí sa na nich toľko vody a celkovo dokážu veľmi dobre odolávať vplyvom počasia. Navyše, z pestrej ponuky strešných krytín si môžete vybrať presne podľa svojho vkusu.

Rekonštrukcia plochej strechy na šikmú môže mať rôzne formy

Rozhodnutie zrekonštruovať plochú strechu na šikmú sa môže zdať ako radikálna zmena. Oplatí sa ju však vnímať skôr ako trvalé a definitívne riešenie problémov, ktoré plochá strecha prináša. Rekonštrukciu je možné poňať rôznymi spôsobmi. Krov môžete realizovať tzv. väzníkovým alebo krokvovým systémom a veľmi dôležitý je nielen jeho odborný návrh, ale aj precízna realizácia. V určitých prípadoch sa dokonca môžete rozhodnúť plochú strechu ponechať a šikmú strechu vyhotoviť ako nadstavbu.

Projekt rekonštrukcie plochej strechy na šikmú

V každom prípade budete potrebovať odborne vypracovaný projekt, ktorý bude zohľadňovať stav domu, jeho statiku, spôsob realizácie strešnej konštrukcie a všetky ďalšie úkony, ktoré bude potrebné v súvislosti s rekonštrukciou vykonať.

Už vo fáze projektu si vyberte konkrétny systém zastrešenia vrátane a definitívne sa rozhodnite pre sklon strechy. Častou voľbou je v týchto prípadoch sklon od 12° do 15°. V každom prípade odporúčame nechať si vypracovať viacero cenových ponúk, ktorých východiskom by mal byť čo najpresnejší popis vašich požiadaviek súvisiacich so samotnou strešnou konštrukciou, spôsobom uchytenia aj ďalšími detailmi.

Výber strešnej krytiny

Cenu rekonštrukcie, celkový vzhľad strechy ako aj jej úžitkové vlastnosti výrazne ovplyvní aj výber strešnej krytiny. Od toho, akej krytine dáte prednosť závisí aj to, ako bude skonštruovaný krov. V prípadoch rekonštrukcií sú preferované plechové krytiny, ktoré vynikajú nízkou hmotnosťou a tak ani pre starší dom nie sú zbytočnou záťažou. V prípade, že uprednostníte plech, výbornou voľbou sú nielen skladané krytiny, ale aj trapézové plechy.

Stavebné povolenie

Stavebné povolenie pri rekonštrukcii je potrebné vždy, ak vykonávať búracie práce a ďalšie stavebné práce, pri ktorých sa mení vzhľad, priestorové usporiadanie bytu, spôsob užívania, alebo vykoná zásah do nosných konštrukcií. Je zrejmé, že v prípade rekonštrukcie plochej strechy na šikmú ide o podstatnú zmenu vzhľadu stavby a skôr ako sa pustíte do realizácie, budete potrebovať stavebné povolenie. V prípade, že vaša žiadosť bude kompletná a bude obsahovať všetky prílohy, akou je aj kompletná dokumentácia, tak do 30 dní od doručenia žiadosti by ste mali mať v rukách rozhodnutie príslušného stavebného úradu.

Realizáciu rekonštrukcie strechy nechajte na profesionálov

Rekonštrukcia plochej strechy na šikmú je komplexným procesom, ktorý si vyžaduje precíznosť aj skúsenosti. Po vydaní stavebného povolenia je prvým krokom realizácie správne zameranie strechy, overenie správnosti podkladov a naplánovanie ďalších krokov. Po dodaní stavebného materiálu sa realizátor pustí do práce, pričom trvanie celého procesu bude v závislosti od veľkosti strechy a zložitosti krovu trvať určite aspoň niekoľko dní.

V každej fáze realizácie vám odporúčame na celý priebeh dohliadať, prípadne si zabezpečiť prítomnosť odborníka, ktorý to spraví za vás.

Koľko stojí rekonštrukcia plochej strechy na šikmú?

Cena za rekonštrukciu plochej strechy na šikmú je individuálna a závisí od mnohých faktorov, ako sú napríklad náklady na likvidáciu starej strechy, aktuálnej ceny materiálov, práce a aj zložitosti konštrukcie krovu. Pre lepšiu predstavu o celkovej cene rekonštrukcie odporúčame osloviť viacerých dodávateľov a vás zámer dôkladne skonzultovať spolu s vyžiadaním cenovej kalkulácie.

Go to Top