Domovská stránka » Magazín » Voľba elektrospotrebičov vzhľadom na elektroinštaláciu

Voľba elektrospotrebičov vzhľadom na elektroinštaláciu

Článok je na 4 min čítania

Po dlhých mesiacoch hľadania a formálnych peripetií máte konečne kľúče od vášho vysnívaného domu. Kúpili ste zrekonštruovaný alebo čiastočne zrekonštruovaný starší dom a teraz očakávate, že len premaľujete steny, dokúpite chýbajúce zariadenie a budete sa môcť nasťahovať? Než sa do toho bezhlavo pustíte, máme pre vás niekoľko tipov, na čo nezabudnúť.

1. Spíšte si požadované elektrické spotrebiče

Mali by ste mať predstavu, bez čoho sa v domácnosti nezaobídete. V kuchyni to určite budú veci ako chladnička, možno umývačka riadu alebo mikrovlnka. Pri výbere sporáka máte k dispozícii hneď niekoľko možností. Má dom plynovú prípojku? Uvažujete nad plynovým sporákom/ varnou doskou? Do elektrickej siete bude v tom prípade stačiť pripojiť elektrickú rúru. Ak však plánujete mať varnú dosku a elektrickú rúru zabudované v kuchynskej linke, čo predchádzajúci majitelia nemali, je potrebné myslieť na to, že z každého zariadenia bude elektrikár viesť zvlášť kábel do rozvádzača.

Pri výbere je dôležité zohľadniť aj energetickú účinnosť elektrických spotrebičov. Energeticky účinné spotrebiče môžu pomôcť znížiť spotrebu energie a časom ušetriť peniaze na účtoch za energie, čo môže byť prospešné pre životné prostredie aj pre rozpočet domácnosti.

2. Zavolajte odborníka

V inzeráte sa písalo o prerobenej elektroinštalácii. Je to naozaj tak? Nová elektroinštalácia nie sú len vymenené svetlá, zásuvky a vypínače. Zavolajte si odborníka, ktorý odmontuje vypínač alebo zásuvku a pozrie sa na drôty káblov, ktorej do nej vedú. Nenašli ste medené drôty? Na vašom mieste by sme kontaktovali predajcu a žiadali náhradu škody. Pôvodná hliníková elektroinštalácia je pre dnešné elektrospotrebiče nepostačujúca. Nemenej dôležitá vec na kontrolu je ističová skriňa. Sú v nej poistky alebo už ističe? Koľko ističov obsahuje? Utiahnu tieto ističe aj vaše nové spotrebiče? A čo taký prúdový chránič?

3. Odstráňte staré hliníkové vedenie

Vo svojej dobe, t. j. najmä od 50. do 70. rokov 20. storočia, bol hliník technicky dostatočný keďže vodiče boli nové a dostatočne zabezpečené plastovou alebo gumovou izolačnou vrstvou. V tom čase mali elektrické spotrebiče nižší výkon a domácnosti neboli vybavené, tak ako dnes, umývačkami riadu, rýchlovarnými kanvicami, elektrickými varnými doskami alebo výkonnými mrazničkami, práčkami a sušičkami. Zásuvkové a svetelné fázové obvody boli relatívne bezpečné a nikto sa týmto javom príliš nezaoberal.

Povolené skrutky

Veľmi častým problémom sú uvoľnené kontakty v zásuvkách, rozvodných skrinkách a vypínačoch. Prečo sa to stáva? Odpoveď na túto otázku hľadajme vo vysokej tepelnej rozťažnosti hliníka, ktorý sa pri prechode striedavého elektrického prúdu zahrieva a ochladzuje, pričom mení svoj objem. To spôsobuje uvoľnenie kontaktov a medzi vodičom a skrutkou môže vzniknúť elektrický oblúk, ktorý zapáli plameň a spôsobí požiar.

Stará popukaná izolácia

V akom stave môžu byť izolačné vrstvy vodičov, ktoré boli v prevádzke päťdesiat a viac rokov? Veľmi to závisí od miestnych podmienok a zaťaženia elektrického vedenia, ale existujú prípady, keď sa izolácia doslova rozpadla.

Porucha uzemnenia

Zlomené hliníkové vodiče môžu predstavovať smrteľné nebezpečenstvo pre každého, kto sa dotkne kovovej kostry spotrebiča pripojeného k tomuto zásuvkovému obvodu.

4. Na elektrickej inštalácii sa nešetrí

Úspora na elektroinštalácii môže znamenať šetrenie alebo použitie nekvalitných materiálov, čo môže ohroziť kvalitu a bezpečnosť inštalácie. Napríklad použitie nekvalitnej elektroinštalácie alebo nesprávne nainštalovaných elektrických zásuviek môže zvýšiť riziko vzniku elektrických požiarov a iných nebezpečenstiev.

Ak je elektroinštalácia prerobená, dorobte si ju k vašim potrebám. Ak je v pôvodnom stave, prerobte ju, kým v dome ešte nebývate, bude to určite jednoduchšie ako sa zabývať, nájsť veciam svoje miesto, a potom všetko sťahovať.

5. Revízia od revízneho technika

Od novej elektroinštalácie by ste mali mať revíznu správu od revízneho technika. Väčšinou každý správny elektrikár, ktorý si stojí za svojou prácou, má svojho revízneho technika, ktorý skontroluje obvody, ističe, pripojenia zelených a modrých vodičov, ich správne označenia. Vydá vám potvrdenie a preberá na seba zodpovednosť za správnosť a funkčnosť. Nepodceňujte to.

Záverom možno povedať, že pri výbere elektrických spotrebičov v domácnosti by sa mala zohľadniť kapacita elektrického systému a energetická účinnosť. Spoluprácou s licencovaným elektrikárom a výberom spotrebičov, ktoré spĺňajú tieto kritériá, môžu majitelia domov zabezpečiť, že ich elektrický systém je bezpečný a funkčný a že ich spotrebiče spĺňajú potreby domácnosti.

Go to Top