Domovská stránka » Magazín » Ako vybrať realizátorskú firmu na rekonštrukciu domu

Ako vybrať realizátorskú firmu na rekonštrukciu domu

Článok je na 6 min čítania

Rekonštrukcia nehnuteľnosti je zvyčajne dôležitým a nákladným projektom, a preto je dôležité si vybrať správnu stavebnú firmu, ktorá bude schopná vaše požiadavky zrealizovať. Tu sú niektoré faktory, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere stavebnej firmy na rekonštrukciu nehnuteľnosti.

Skúsenosti a referencie

Zistite, aké skúsenosti má stavebná firma s rekonštrukciou nehnuteľností a požiadajte o referencie. Prejdite si recenzie a posúdenia zákazníkov na internete, aby ste sa uistili, že stavebná firma má pozitívnu povesť a má skúsenosti s podobnými projekty. V prípade menej známaych technológií alebo materiálov, sa dopytujte, či vám realizátor môže ukázať, kde danú technológiu inštaloval.

Samozrejme, najmä referencie v online prostredí, treba brať s istou rezervou, ak však badáte, že počet negatívnych recenzií výrazne prevyšuje tie pozitívne, mal by to byť pre vás veľký otáznik.

Licencie a poistenie

Uistite sa, že stavebná firma má potrebné licencie a poistenie na vykonávanie stavebných prác. To zaručí, že vaša investícia bude chránená a že práce budú vykonané v súlade so všetkými stavebnými predpismi a normami. Tieto otázky by ste mali pokladať ešte na začiatku prípravného procesu.

Na jednej strane to môže pomôcť pri finálnom rozhodnutí a na druhej strane vás to lepšie pripraví na výšku budúcich finančných nákladov. Licencovaný alebo výrobcom školený odborníci sú často drahší, ale aj výsledné prevedenie je na vyššej úrovni v porovnaní s menej skúsenými realizátormi.

Cenová ponuka

Porovnajte ponuky od rôznych stavebných firiem a zistite, čo je zahrnuté v cene a čo nie. Nevyberajte firmu len na základe najnižšej ceny, ale zvážte aj kvalitu práce, alebo už vyššie spomínané referencie.

Rovnako tak platí aj opak, najvyššia cena automaticky neznamená najvyššiu kvalitu. Ak nedokážete obsah ponuky posúdiť sami, nájdite si stavebný dozor, ktorý by vám mohol pomôcť už v tejto fáze, pred začatím samotnej rekonštrukcie.

Plánovanie a harmonogram

Spýtajte sa stavebnej firmy na plánovanie a harmonogram prác. Uistite sa, že budete mať prehľad o tom, kedy sa práce začnú, ako dlho budú trvať a kedy budú dokončené.

Tento aspekt je najdôležitejší v prípade, že o rekonštrukciu sa vám nepostará jedna firma, ale na jednotlivé celky budete oslovovať rôznych odborníkov. Mnohé rekonštrukčné procesy totiž nadväzujú jeden na druhý a ľahko sa môže stať, že aj krátke, niekoľkodňové zdržanie na začiatku môže na konci spôsobiť odchýlku v mesiacoch oproti pôvodnému plánu.

To môže mať za následok predraženie celej rekonštrukcie, a preto by vám oslovená firma mala dať istú formu záruk na dodržanie termínov. Samozrejme, sú aj kvalitný realizátori, ktorí pre vyťaženosť, nedokážu dať presný termín, ale v takomto prípade musíte znášať už riziká sami.

Záruky a servis

Informujte sa o zárukách a servisnej podpore, ktorú stavebná firma ponúka na svoje práce. Zistite, čo sa stane, ak budú po práci potrebné opravy alebo ak niečo nebude fungovať správne.

Varovným signálom by mala pre vás byť situácia, ak firma takéto podmienky nevie špecifikovať, alebo, čo je ešte horšie, takú možnosť ani nepripúšťa. Každej firme, alebo odborníkovi sa môže stať, že pochybí, v tom problém nie je, problém je, ak si to práve odborník nevie priznať.

Použité materiály

Skúmajte, aké materiály stavebná firma používa a odkiaľ pochádzajú. Kvalitné materiály zvyšujú pravdepodobnosť kvalitného výsledku a dlhšiu životnosť vašej nehnuteľnosti. Tu platí niečo podobné ako pri referenciách samotnej firmy.

Ak firma pracuje s overenými produktami a značkami, ktoré majú dobrú poznateľnosť nie len na Slovensku ale aj v Európskom priestore, je to určite aspoň malá záruka konečného zdaru. Keďže aj renomovaný výrobcovia často dbajú na to, aby s ich produktami pracovali len zaškolení a poctivý remeselníci.

Komunikácia, spolupráca a dostupnosť

Spýtajte sa, ako stavebná firma komunikuje s klientmi a aký je postup pri riešení nečakaných problémov. Dôležitá je aj spolupráca s ostatnými dodávateľmi. Ak sa náhodou dopočujete, že firma nemá korektné vzťahy s ich dodávateľmi, je pravdepodobné, že podobne nastaví vzťah aj s klientom.

Dostupnosť odborníka je tiež zaujímavým ukazovateľom o jeho práci. Tí najlepší „fachmani“ sú často obsadení na mesiace dopredu. Ak vám rekonštrukcia neponáhľa, sú profesie ako kúrenár, elektrikár, čo obkladač, na ktorých sa proste oplatí počkať, a to nie len z dôvodu kvality samotnej práce, ale aj rád, ktoré vám skúsený odborník poskytne ešte pred realizáciou jednotlivých úkonov.

Ako teda na to…

Pri výbere stavebnej firmy na rekonštrukciu nehnuteľnosti je dôležité venovať pozornosť mnohým faktorom. Vyberajte stavebné firmy s dlhoročnými skúsenosťami, dobrými referenciami, platnými licenciami a poistením, a sústreďte sa na kvalitu práce, nielen na najnižšiu cenu.

Dôležitým faktorom je aj plánovanie, záruky a servisné podmienky, použitie kvalitných materiálov a dobrá komunikácia a spolupráca. Výber správnej stavebnej firmy môže zabezpečiť, že vaša rekonštrukcia bude úspešná a že sa stanete hrdým majiteľom kvalitne zrekonštruovanej nehnuteľnosti.

Go to Top