Domovská stránka » Magazín » Jednoduché tipy na ekologickú rekonštrukciu

Jednoduché tipy na ekologickú rekonštrukciu

Článok je na 7 min čítania

Každá budova sa dostane do bodu, kedy si vyžaduje renováciu alebo opravu. Bez ohľadu na dôvody, ak hľadáte ekologické spôsoby, ako zrekonštruovať svoj dom, aby ste redukovali svoj vlastný vplyv na životné prostredie, ale zároveň aj ušetrili peniaze, nasledujúce rady sú práve pre vás.

Pri ekologickej rekonštrukcii treba na vec nazerať vždy z dvoch strán. Jedna je tá aktuálna, teda, aký materiál, či stavebný postup použijem a druhá je tá dlhodobá, teda aký dopad bude mať užívanie stavby v budúcnosti. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré by vám mohli pomôcť v jednom i druhom prípade, a to aj bez toho, aby ste boli zručný majstri.

Opravte podlahu pomocou recyklovaného alebo použitého dreva

Podlaha je jednou z tých oblastí, kde rekonštrukcie skutočne skrášľujú domov. Vo veľkom počte sa dnes využívajú aj ekologické možnosti. Dnes sú trendom recyklované drevené dosky, pretože sa po inštalácii nedeformujú a ich vzhľad pridáva priestoru neobyčajný charakter. Napríklad staré fošne, či železničné podvaly sa dajú relatívne ľahko získať a fungujú naozaj dobre ako interiérové či exteriérové podlahy.

Ďalšou alternatívou je korok, ktorý je obnoviteľným materiálom a možno ho zbierať z toho istého stromu stovky rokov. Má výborné tepelné a akustické vlastnosti, je mäkký a pružný a relatívne ľahko sa s ním pracuje.

Exotickou možnosťou je bambus, ktorý je preferovaný, pretože je trvácny, odolný voči vlhkosti,  rastie niekoľkonásobne rýchlejšie ako drevo a pri pestovaní v ideálnych klimatických podmienkach nepotrebuje žiadne dodatočné hnojenie či pesticídy. V našich končinách síce bežne nerastie, ale podlahy z bambusu sú aj u nás dlhé roky dostupné.

Použite farbu bez prchavých organických látok

Prchavé organické zlúčeniny vo farbách produkujú molekuly, ktoré pri dlhodobom vystavení môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, a to vďaka tomu, farby obsahujú chemické zložky, ktoré sa pri schnutí vyparujú do okolia.

Prechod na farbu bez prchavých organických zlúčenín alebo farbu s ich nízkou úrovňou je bezpečnejšou voľbou pre životné prostredie, domácnosť a jej obyvateľov. Dôrazne sa odporúča najmä vtedy, ak maľujete detskú izbu, alebo priestory v ktorých sa budú deti často vyskytovať.

Prepnite na Zelenú energiu

Zelená energia sa dá z domu vyrábať niekoľkými spôsobmi. Môžete napríklad nainštalovať solárne články či fotovoltaické panely alebo dokonca veterné turbíny, ktoré vyrábajú elektrinu. Slnko je všadeprítomné a je silným a obnoviteľným zdrojom zelenej energie, s vetrom je to ťažšie, ale aj na našom území sa oblasti, v ktorých by takýto zdroj energie dával zmysel.

Zber, alebo výroba elektrickej energie má zmysel v dvoch rovinách, šetrí prostredie znížením závislosti domácnosti od elektrickej energie získanej z centrálnych trhov, a teda aj fosílnych palív a zároveň znižuje mesačné náklady na chod domácnosti.

Darujte svoje nechcené veci

Táto téma má veľa spoločného s renováciou domu, aj keď sa to nezdá. Zakladanie domu nechcenými vecami vám dá pocit, že váš dom je plný alebo malý, takže budete chcieť kúpiť väčší dom alebo postaviť ďalší. Odovzdajte tieto nechcené predmety alebo tie, ktoré sa už nepoužívajú charitám a pomôžete inej ľudskej bytosti.

Odovzdanie takýchto vecí urobí váš dom priestrannejším a umožní vám ho zrekonštruovať podľa reálnych potrieb, namiesto toho, aby ste sa rozhodli dramatické stavebné úpravy, či dokonca stavbu nového domu.

Nainštalujte nízko prietokové zariadenia

Asi 27 % vody v domácnostiach sa používa na toalety. Staré toalety vyprázdňujú viac ako 13 litrov vody na jedno spláchnutie. Preto by ste mali prejsť na nízko prietokové vodovodné systémy, ktoré sú efektívne v šetrení vody. Vaše sprchové, toaletné a umývadlové batérie je potrebné taktiež vymeniť za nízko prietokové, aby ste ešte výraznejšie obmedzili množstvo použitej vody.

Okrem toho zvážte systém dvojitého splachovania, kde je možné stlačiť jedno tlačidlo a splachovať tekutý odpad druhým splachovacím pevným odpadom. Systém s dvojitým splachovaním je dostupný na všetkých trhoch, pričom niektoré stoja len pár eur a patria dnes medzi štandard pri rekonštrukcii toalety.

Použite vysokokvalitnú izoláciu

Výber kvalitnej izolácie je kľúčový pre ochranu pred zmenami v poveternostných podmienkach. Zlá izolácia domu, či bytu je vás v zime stojí veľa peňazí a v letných mesiacoch zase energie.

Dobrá izolácia strechy vám zaistí, že ušetríte peniaze za kúrenie, chladenie a tiež vám pomôže znížiť vašu uhlíkovú stopu. V ideálnom prípade môžete izolovať aj fasádu nehnuteľnosti, ale to nie je vždy možné, najmä v prípade domov v pamiatkových zónach.

Vyberte si úsporné spotrebiče

Pre ekologický dom zvážte energeticky úsporné spotrebiče. Hľadajte ekologické umývačky riadu, mrazničky, chladničky, rúry na pečenie a práčky, pretože z dlhodobého pohľadu spotrebujú nepomerne menej energie. Zvážte tiež LED osvetlenie, keďže umelé osvetlenie predstavuje približne 15 % z priemerných domácich nákladov na energiu.

Klasické žiarovky premenia iba 10 % elektrickej energie na svetlo a zvyšok premenia na teplo, preto je toto bod na ktorom by ste nemali otáľať. V prípade renovácie elektrifikácie nehnuteľnosti môže premyslené umiestnenie bodových LED svietidiel zvýšiť kvalitu života a zároveň ušetriť veľké množstvo energie. LED  osvetlenie vyžaduje oveľa menej energie a je udržateľnejším zdrojom umelého osvetlenia. Niektoré môžu skutočne mať životnosť až 22 rokov.

Radšej rozoberte ako zbúrajte

Dom je možné zrekonštruovať a dať mu úplne nový vzhľad bez toho, aby sa skutočne zničil alebo plytvalo materiálmi. Repasovanie a recyklácia materiálov dodá domovu unikátny vzhľad, výraznú kvalitu a ušetrí vám aj peniaze.

Pred rekonštrukciou je vhodné prejsť sa po dome s odborníkom, pozrieť sa, čo môžete zachrániť a znova použiť. Je to ekologický spôsob šetrenia peňazí a zdrojov pri renovácii domu. Niektoré z vecí, ktoré by ste mohli zachrániť zahŕňajú podlahy, skrine, dvere, dlaždice, tehly, trámy, okenice, lišty či svietidlá.

Namiesto vyhadzovania predmetu zvážte jeho použitie v inej miestnosti, či s úplne iným účelom. Búranie nehnuteľnosti, bez záchrany týchto materiálov, vás prinúti kúpiť si nové, čo nie je lacné a ani ekologické. Demolácia má navyše obrovský vplyv na životné prostredie, nielen kvôli plytvaniu materiálom, ale i tvorbe stavebného odpadu.

Recyklácia je kľúčová

Pre ekologický dom je recyklácia kľúčová. Už sme hovorili o rekultivácii budovy a materiálu pre ďalšiu rekonštrukciu. Okrem toho recyklujte vodu, urobíte tým rozhodnutie mimoriadne dôležité pre domácnosť z pohľadu dlhodobej udržateľnosti. Zachytávajte vodu, ktorá prichádza vo forme zrážok, a použite ju na splachovanie toaliet alebo polievanie rastlín.

Použite systém na zachytávanie dažďovej vody, ktorý zhromažďuje vodu cez odtokové potrubie, dokáže odfiltrovať lístie a nečistoty a skladovať vodu v nádrži. Okrem vyššie uvedených zariadení s nízkym prietokom, dokážete aj týmto spôsobom ušetriť veľa vody.

Nepodceňujte kúpu kuchynskej batérie

Dnes sú dostupné smart batérie, ktoré úplne nahrádzajú úlohu sýtičov vôd, ale aj varných kanvíc, zatiaľ čo plne slúžia ja ako plnohodnotná vodovodná batéria. Takýmto spôsobom zredukujete potrebu rôznych spotrebičov v domácnosti ale aj kupovanie sýtených vôd.

Go to Top