Domovská stránka » Magazín » Čo by ste mali vedieť pri kúpe domu vhodného na rekonštrukciu

Čo by ste mali vedieť pri kúpe domu vhodného na rekonštrukciu

Článok je na 4 min čítania

Kúpa rodinného domu, ktorý potrebuje rekonštrukciu, môže byť múdrou voľbou pre tých, ktorí sú ochotní investovať do rekonštrukcie svoj čas, úsilie a najmä peniaze. Vďaka správnemu plánovaniu a skúseným odborníkom môžete starý dom premeniť na svoj domov snov. Zostavili sme niekoľko dôležitých vecí, ktoré by ste mali zvážiť pred kúpou vášho budúceho domu.

Správna lokalita pre vás a vašu rodinu

Jedným z prvých a najdôležitejších faktorov, ktoré treba zvážiť, je poloha nehnuteľnosti. Ak máte deti alebo ich plánujete mať, potom je blízka materská a základná škola veľkou výhodou. To isté platí aj pre cestovanie do práce alebo do obchodov. Koniec koncov, blízkosť rodiny je tiež dôležitá.

Nemali by ste zabúdať ani na podnebie v danej oblasti. Zatiaľ čo na juhu Slovenska môžu byť v lete tropické horúčavy a v zime niekoľko dní sneh, na Orave a v ďalších severných regiónoch to môže byť úplne inak.

Celkový stav nehnuteľnosti

Pred kúpou nehnuteľnosti starostlivo zhodnoťte celkový stav nehnuteľnosti. Určite si s maklérom vyhraďte čas a nehnuteľnosť si dôkladne prezrite. Mali by ste sa pozrieť na stav vonkajších (nosných) stien, podláh, stropu, okien, strechy a komína. Dôležité je tiež zistiť, či nehnuteľnosť obsahuje všetky prípojky, medzi ktoré patrí elektrina, vodovod, odpad (žumpa/septik) alebo plynová prípojka. Domová prehliadka vám pomôže identifikovať všetky potenciálne problémy a poskytne vám lepšiu predstavu o rozsahu potrebných rekonštrukčných prác.

Stav záhrady a jej využiteľnosť

Pestovanie zeleniny a ovocia sa vracia do módy a mladí ľudia v ňom opäť začínajú vidieť čaro. Má váš budúci pozemok dostatok pôdy na výsadbu alebo na ňom už rastú ovocné stromy? Potom to považujte za veľké plus, keď sa môžete pred zimou zásobiť množstvom ovocia, zeleniny a hlavne zaváranín.

Rozpočet na kúpu a rekonštrukciu nehnuteľnosti

Rekonštrukcia domu môže byť nákladná, preto je dôležité mať jasnú predstavu o svojom rozpočte. Mali by ste zohľadniť cenu nehnuteľnosti a počiatočné náklady na všetky potrebné budúce opravy alebo modernizácie. Dôležité je tiež mať finančnú rezervu. Neodporúčame kupovať nehnuteľnosť bez dodatočných finančných prostriedkov na rekonštrukciu. Musíte počítať s tým, že počiatočná rekonštrukcia si môže vyžiadať minimálne 3 mesiace vášho času, financií a úsilia.

Získanie stavebného povolenia

V závislosti od rozsahu renovačných prác môže byť potrebné získať povolenia od miestneho stavebného úradu. Pred začatím renovačných prác je dôležité pochopiť proces vydávania povolení a všetky obmedzenia alebo požiadavky. Nezískanie potrebných povolení môže mať za následok pokuty alebo právne problémy v budúcnosti.

Časový harmonogram

Rekonštrukcia domu môže byť a zvyčajne aj je časovo náročný proces. Preto je dôležité mať predstavu o budúcom harmonograme renovácie. Bude potrebné dom podrezať pre vlhkosť, bude potrebné zmeniť podlahy alebo celkové usporiadanie miestností? Na to všetko by ste mali myslieť už vopred, keď si nehnuteľnosť prechádzate.

Čo môžem a čo nemôžem urobiť sám

V závislosti od rozsahu renovačných prác by ste mali myslieť aj na svoje zručnosti. Odstránenie starých nepotrebných vecí, strhnutie omietky a vytrhanie podlahy určite zvládnete sami, ale čo ostatné veci potrebné pri renovácii? Predtým, ako sa rozhodnete, preskúmajte potenciálnych dodávateľov a získajte viacero cenových ponúk. Hľadajte licencovaných dodávateľov so skúsenosťami s typom prác, ktoré potrebujete vykonať.

Na záver možno povedať, že kúpa domu vhodného na rekonštrukciu môže byť skvelým spôsobom, ako si vytvoriť domov snov a zároveň potenciálne zvýšiť jeho hodnotu. Pri starostlivom plánovaní a prieskume môžete opravenú nehnuteľnosť premeniť na krásny a funkčný priestor. Zvážením vyššie uvedených faktorov môžete urobiť informované rozhodnutie a vytvoriť plán renovácie, ktorý zodpovedá vašim potrebám.

Go to Top