Domovská stránka » Magazín » Najväčšie mýty pri rekonštrukcii domu

Najväčšie mýty pri rekonštrukcii domu

Článok je na 6 min čítania

Mnohí ľudia nie sú spokojní so stavom svojho rodinného domu, ale boja sa pustiť do rekonštrukcie, pretože sa obávajú celkového postupu. Od svojich priateľov počuli mnoho hororových príbehov o jeho dĺžke, nákladoch a neporiadku s ním spojeným. V niektorých prípadoch to môže byť pravda, ale s dobrou stavebnou firmou sa nemusíte ničoho obávať. Predtým, ako sa pustíte do veľkej investície, prestavby alebo renovácie, sa však uistite, že ste nepodľahli niektorému z týchto mýtov o renovácii domu.

Renovácie sú vždy nákladné

Hoci niektoré renovácie, ako napríklad kompletná prestavba kuchyne alebo kúpeľne, môžu byť nákladné, existuje mnoho spôsobov, ako si svoj domov zrekonstruovať bez toho, aby ste minuli veľa peňazí. Môžete napríklad zlepšiť vzhľad miestnosti čerstvým náterom alebo novým ošetrením okien, vymeniť staré kovanie za nové kľučky alebo vymeniť staré svietidlá za modernejšie. Skôr ako začnete s renováciou, stanovte si rozpočet a hľadajte spôsoby, ako vykonať nákladovo efektívne zmeny, ktoré vám stále poskytnú požadovaný vzhľad.

Povolenia nie sú potrebné

V závislosti od rozsahu rekonštrukcie môže byť potrebné získať povolenie od miestneho stavebného úradu. Hoci sa myšlienka získania povolenia môže zdať ako zbytočná ťažkosť, je dôležité zabezpečiť, aby bola vaša renovácia bezpečná a v súlade s predpismi. Nezískanie požadovaných povolení môže mať za následok pokuty alebo dokonca právne kroky.

Urobte si to sami, ušetríte peniaze

Aj keď si niektoré rekonštrukcie môžete urobiť sami, je dôležité, aby ste si reálne uvedomili, čo zvládnete. Niektoré projekty, ako napríklad elektroinštalačné alebo inštalatérske práce, by ste mali vždy prenechať odborníkom. Pokus o projekt, ktorý presahuje vašu úroveň zručností, vás môže v konečnom dôsledku vyjsť drahšie, najmä ak urobíte chybu, ktorú bude musieť opraviť odborník. Predtým, ako sa pustíte do projektu „urob si sám“, uistite sa, že máte správne nástroje a znalosti, a zvážte možnosť poradiť sa s odborníkom.

Renovácia vám vždy prinesie dobrú návratnosť investície

Niektoré renovácie môžu zvýšiť hodnotu vášho domu, ale nie všetky. Skôr ako sa pustíte do renovácie, preskúmajte, aké prvky sú na miestnom trhu s nehnuteľnosťami žiadané. Napríklad bazén môže byť skvelým predajným bodom v teplom podnebí, ale v chladnejšom podnebí nemusí pridať takú hodnotu. Zvážte aj náklady na renováciu v porovnaní s potenciálnym zvýšením hodnoty, aby ste sa uistili, že robíte rozumnú investíciu.

Farba môže zakryť čokoľvek

Ak sú vaše steny poškodené, nemôžete ich jednoducho vymaľovať a povedať si, že je to v poriadku. Či už máte trhlinu v sadrokartóne, poškodenú omietku alebo pleseň, musíte odstrániť zdroj problému a opraviť poškodenie skôr, ako ho vymaľujete, pretože všetky nedokonalosti uvidíte vždy, keď zapnete svetlo.

Pri rekonštrukcii by ste mali zohľadniť aktuálne trendy v bývaní

Určite radi sledujete najnovšie trendy v oblasti interiérového dizajnu. Súčasné štýly zariaďovania sa však nie vždy hodia do každého priestoru. To, že spoločnosť Pantone raz označila sivú a svetlú farbu za farbu roka, neznamená, že by ste mali vymaľovať všetky miestnosti vo svojom dome na sivo alebo žlto. Ak chcete vyskúšať aktuálne trendy, zostaňte v jednej miestnosti alebo skúste urobiť malé zmeny, napríklad pridať menšie doplnky.

Renovácia je rýchla a jednoduchá

Prestavba domu nie je jednoduchá, ale jeden z najnovších mýtov o renovácii domu vznikol vďaka televíznym projektom typu „urob si sám“. Tento takzvaný „efekt reality show“ viedol generáciu divákov k presvedčeniu, že väčšina rekonštrukcií sa dá zvládnuť za 48 hodín. Ak všetko prebieha v poriadku, rozsiahla prestavba celého domu zvyčajne trvá niekoľko mesiacov. V prípade väčších domov to môže trvať približne deväť až pätnásť mesiacov, s ďalšími oneskoreniami alebo dlhšie. Dobrý dodávateľ dokáže prácu vykonať rýchlejšie a efektívnejšie ako vy sami.

Dobré plánovanie = Bezstarostná rekonštrukcia

Aj pri najlepšom plánovaní sa počas renovácie môžu vyskytnúť neočakávané problémy. Môžete napríklad objaviť skryté poškodenie, ktoré je potrebné opraviť, alebo sa môže stať, že objednaný výrobok nebude na sklade. Aby ste sa vyhli frustrácii a neočakávaným nákladom, je dôležité počítať s nepredvídateľnými udalosťami a byť pripravený na meškanie. Flexibilný časový plán a rozpočet vám pomôžu zvládnuť všetky neočakávané problémy. 

Oprava trhlín vás môžu stáť tisíce

Trhliny v stene nie sú vždy takým veľkým problémom. Väčšinou sú len dôsledkom menšieho sezónneho rozšírenia a zúženia. To však neznamená, že ide o štrukturálne zlyhanie. Ak si chcete byť stopercentne istí, zavolajte stavebného inžiniera, aby sa na váš problém pozrel bližšie.

Tapeta funguje všade

Nie, tapety nefungujú všade. Ak tapeta nie je zavesená správne, môže vyzerať naozaj zle. V závislosti od miestnosti môže byť náchylná na vyblednutie alebo kondenzáciu. Skôr ako sa rozhodnete pre tapetu, mali by ste zvážiť, ako bude vyzerať za tri, päť a desať rokov. Keď tapety zavesíte, nebudete ich chcieť v dohľadnej dobe odstrániť.

Dom musí dýchať

Jedným z najdlhších mýtov o vlastníctve domu je, že by ste nemali zasahovať do prievanu alebo infiltrácie vzduchu, pretože domy musia „dýchať“. Dom nemusí dýchať. Musí sa však vysušiť, odvetrať všetky splodiny a zabezpečiť čerstvý cirkulujúci vzduch pre ľudí, ktorí v ňom žijú. Trochu zdravého rozumu a jednoduchý prieskum vám pomôžu uistiť sa, že nevytvárate stagnujúcu vzduchovú kapsu, ktorá by mohla podporovať zadržiavanie vlhkosti. Samozrejme, ak sa váš domov už potýka s plesňami alebo hubami, je dôležité začať s odstraňovaním problému čo najskôr!

Nepotrebujete odsávací ventilátor

To, že máte v kúpeľni okno, neznamená, že si môžete odpustiť inštaláciu odsávacieho ventilátora. Ak nie je kúpeľňa správne vetraná, môže sa v nej hromadiť vlhkosť a nakoniec sa v nej objaví pleseň. A to určite nechcete dýchať!

Renovácia vždy zvyšuje energetickú účinnosť vášho domu:

Hoci mnohé renovácie môžu pomôcť zvýšiť energetickú účinnosť vášho domu, nepatrí medzi nich všetky. Predtým, ako sa pustíte do renovácie s ohľadom na energetickú účinnosť, urobte si prieskum a poraďte sa s odborníkom, aby ste určili najefektívnejšie modernizácie pre váš dom. V niektorých prípadoch môžu mať jednoduché zmeny, ako je pridanie izolácie alebo utesnenie únikov vzduchu, väčší vplyv ako drahšie modernizácie, napríklad výmena okien.

Môžete použiť lacné produkty a príslušenstvo

Niekedy je to pravda. Možno si vystačíte s lacnejšou kuchynskou doskou. To, že dva výrobky vyzerajú rovnako, však neznamená, že sú rovnako kvalitné. Kúpeľňová batéria za 30 eur môže vyzerať rovnako ako verzia za 150 eur, ale lacnejšia batéria môže byť vyrobená z plastu namiesto z nehrdzavejúcej ocele a možno ju budete musieť vymeniť skôr.

Týmto končí náš zoznam najčastejších mýtov o rekonštrukcii domu. Pri zvažovaní renovácie je dôležité urobiť si prieskum a starostlivo plánovať. Ak si budete vedomí bežných mýtov, môžete si stanoviť realistické očakávania a vyhnúť sa sklamaniu.

Go to Top